Gratis

Technical Sales Engineer

NEOTRONIK AUTOMATION SRL

Candidatul Ideal

Requirements:
-Degree in Engineering or technical field (mandatory)
-Minimum 3-5 years of experience in promoting industrial products or technical sales
-Excellent communicator, client oriented and relationship building skills
-Strong negotiation and contract management skills
-Valid driver's license and willingness to travel as required.
-Independent and self-motivated person
-English – Good German can be an advantage

Descrierea jobului

Job description:
-The company has its headquarters and production location in Cluj-Napoca, and the clients are large production companies from Romania and Europe.
-You will be promoting the company’s products for industrial clients, building and maintaining strong relationships with your customers from your assigned area and participating in various activities (fairs, events, etc).
-Prepare and send customer quotations that are on time, technically accurate, commercially verified, and offer the best all-round solution
-Answer customer questions, both technical and commercial
-Explore the market to identify new projects, opportunities, and customers specific to your assigned vertical.
-Prepare sales contracts, ensuring adherence to internal procedures
-Negotiate commercial agreements within established limits, considering factors such as maximum discount, delivery time, and client obligations.
-Monitor contract compliance, invoicing, and timely payment collection.
-Maintain consistent communication with existing clients throughout the sales process.
-Prepare detailed reports on sales performance, competition analysis, market trends, and potential clients using designated tools.
-Collaborate effectively with colleagues from different departments throughout the sales process.
Initiate and oversee orders with procurement colleagues, following established procedures

Benefits:
-Opportunity to be involved in projects with high technology, important clients from different countries and establish many professional contacts
-Opportunities to gain versatile experience and a broad knowledge base
-Easy entry into tech and wide opportunities for further career development
-Health insurance
-Flexible schedule
-Motivating salary package
-Additional vacation days depending on length of service
-Meal tickets

NEOTRONIK AUTOMATION este o companie activă în domeniul productiei de linii automatizate in industrie, conveioare, instalatii si echipamente inclusiv proiectare mecanica , electrica si mentenanta, . În locația din Cluj-Napoca, echipa noastră poate răspunde cerințelor și nevoilor clienților într-un mod personalizat, flexibil și eficient. Echipa NEOTRONIK livrează soluții la cele mai înalte standarde, având un nivel de experiență bogat în proiecte internaționale, respectiv angajați care comunică fluent nu doar în limba română, cât și în limba germană și engleză.

Portofoliul nostru de activități cuprinde și următoarele servicii: furnizare de componente mecanice proiectare mecanică, proiectare electrică, asamblare completă de instalații și echipamente electrice sau mecanice, asamblare completă de panouri electrice, soluții de automatizări, optimizare echipamente sau linii de producție în industrie, intervenții service sau mentenanță pentru mașini și echipamente industriale.

Punctul de lucru al companiei este situat în vecinătatea Aeroportului Internațional Aurel Vlaicu.

About us: https://neo-tronik.com/

Publicat 4 Apr. 2024 Reactualizat 25 Apr. 2024 Expiră 4 Mai 2024