Gratis

Sef laborator/Specialist Calitate

HOCHLAND ROMÂNIA SRL

Candidatul Ideal

REȚETA TA DE SUCCES

Studii medii sau superioare in domeniul Industriei alimentare/ productiei/ biologie/ microbiologie/ chimie/ veterinare sau calificare in domeniu (ex: specializare post universitara ca Manager in domeniul sigurantei alimentare);
Experienta in laborator de produse alimentare sau ca sef de echipa;
Abilitati de planificare, organizare si prioritizare
Abilitati de analiza si sinteza
Abilitati de identificare si rezolvare a problemelor
Abilitati de comunicare si relationare
Cunosterea limbii engleze – nivel mediu vorbit și scris
Cunoasterea sistemului de management al calitatii si sigurantei alimentare IFS reprezinta un avantaj;
Cunostinte de operare Windows (SAP – avantaj);

Descrierea jobului

CE VEI FACE?

Detine cunostinte in privinta cerintelor legislatiei alimentare privind etichetarea produselor alimentare intocmeste si actualizeaza declaratiile pentru produse finite in vederea comercializarii acestora;
Intocmeste, verifica si actualizeaza specificatiile si documentele care insotesc materiile prime, ambalajele, semifabricatele si produselle finite;
Intocmeste, actualizeaza si revizuieste procedurile specifice sistemului de management al calitatii si alte documente specifice solicitate de clienti si de autoritati
Efectueaza instruiri, scolarizari interne ale angajatiilor fabricii Sighisoara (reguli de igiena, HACCP, tematici specifice de laborator si altele daca este cazul);
Efectueaza activitati de analize in cadrul laboratorului fabricii atunci cand este cazul
Raspunde de pregatirea si participa la examenele organoleptice pentru materii prime, semifabricate si produse finite, precum si de intocmirea tuturor documentelor necesare livrarilor de produse; verifica zilnic corectitudinea ambalarii si marcarii produselor finite cel putin in momentul efectuarii degustarii;
Efectueaza evaluarea si controlul furnizorilor materii prime si aplica procedurile sistemului de management al calitatii si sigurantei alimentare
Participa la efectuarea analizei riscurilor, inspectiilor, verificarilor, auditurilor interne sau externe referitoare la siguranta produsului, alaturi de seful direct atunci cand este necesar si intocmeste raportate ale acestora;
Introduce si opereaza date/ raportari in sistem – specifice departamentului pentru asigurarea si managementul calitatii si sigurantei alimentare
Elibereaza pentru comercializare produsele care sunt conforme cu specificatiile, standardele de firma si legislatia alimentara in vigoare insotite de documentele aferente;
Monitorizeaza activitatea firmei de DDD si e responsabil pentru monitorizarea masurilor de control al daunatorilor.
Contribuie la dezvoltarea si implementarea standardelor de calitate si siguranta alimentara si/ sau a altor standarde in cadrul companiei
Raspunde de pregatirea documentatiei specifice pentru lansarile de noi produse si de informarea eficienta a persoanelor implicate in implementare
Participa la diverse proiecte si analize demarate in cadrul compatimentului de management al calitatii si sigurantei alimentare, in cadrul echipei HACCP , frauda alimentara, etc.

IN CAZUL POZITIEI DE SEF LABORATOR:
Conduce, organizeaza, planifica si controleaza activitatiile din cadrul laboratoarelor fabricii din Sighisoara;
Membru in echipa HACCP si Frauda alimentara cu responsabilitati in elaborarea, actualizarea si revizuirea sistemului HACCP si frauda alimentara

Descrierea companiei

BENEFICIILE UNUI ANGAJAT HOCHLAND

Vei fi parte într-o companie de familie cu spirit antreprenorial, lider de piață în România. Pachetul de beneficii asociat urmărește să răspundă mai multor nevoi după cum urmează:

abonament medical clinică privată
tichete de masa
bonus și decont parțial concediu
concediu de odihnă în funcție de vechimea în muncă
decont parțial transport
produse Hochland în fiecare lună
bonus anual

Suntem o afacere de familie cu renume internațional în domeniul brânzeturilor și lideri de piață în Romania cu peste 25 de ani de succes.

Vrei să afli și cum suntem? La Hochland, suntem serioși, dar și prietenoși, inimoși și mai ales, omenoși.

Aplică la Hochland și descoperă bucuria unui loc de muncă omenos.

Publicat 23 Apr. 2024 Reactualizat 30 Apr. 2024 Expiră 23 Mai 2024