Gratis

Responsabil Vanzari Agentii Partenere

Aerotravel

Candidatul Ideal

Aptitudini, Abilitati si Competente:
  • Studii superioare.
  • Utilizare computer pachet Microsoft Office, Experienta in lucrul cu Sisteme specifice Agentiilor de turism reprezinta un avantaj.
  • Cunoasterea limbii engleze la un nivel mediu-avansat reprezinta un avantaj.
  • Experienta pe postul de Agent de Turism sau in departamentul operational al unei Agentii reprezinta un avantaj. Este de preferat ca aplicantul sa inteleaga mediul de afaceri si zona in care isi va desfasura activitatea.
  • Experienta in vanzari directe, experienta relevanta in zona B2B.
  • Permis de conducere auto, categoria B.
  • Proactivitate si orientare catre solutii.
  • Sunt necesare abilitati de comunicare, vanzare si negociere.
  • Aplicantul trebuie sa fie capabil sa lucreze in echipa si sa colaboreze cu alte echipe din interiorul grupului Aerotravel..
  • Orientare către evoluție și dezvoltare personală/profesională.
  • Persoana dinamica, orientata catre rezultat, care sa aiba disponibilitate la deplasari in tara si in strainatate.

Descrierea jobului

  • Cunoaste si actioneaza in baza Proceselor specifice activitatii si respecta procedurile implementate in Grupul Aerotravel.
  • Cunoaste in detaliu portofoliul de produse si servicii al Grupului Aerotravel si este permanent la curent cu modificarile aparute in legatura cu produsele proprii.
  • Realizeaza si executa planul de vanzari lunar, trimestrial, anual stabilit cu superiorul direct.
  • Defineste profilul clientului in conformitate cu necesitatile departamentelor Operational si Marketing.
  • Dezvolta portofoliul de clienti Agentii Revanzatoare.
    • Stabileste si participa la intalnirile cu potentialii clienti sau cei existenti.
      • prezinta ofertele CruiseHUB si AeroVacante in cadrul campaniilor de comunicare ocazionale si ale celor permanente.
      • prezinta demo pentru produsele si serviciile CruiseHUB si Aerovacante.
      • instruieste, la cerere, pesonalul agentiilor partenere
    • Negociaza contractele in limitele autoritatii pe care o are si in conformitate cu politica de vanzari a companiei.
  • Inregistreaza la zi observatii in legatura cu derularea contractelor cu clientii. Utilizeaza CRM.
  • Pregateste si furnizeaza rapoarte conform specificatiilor solicitate de superiorul direct.
  • Propune modificari in raport cu experienta personala, conjunctura si evolutia pietei si a industriei de Turism.
  • Transmite superiorului direct si tuturor colegilor din departamentele direct interesate informatii care contribuie la diminuarea erorilor sau la cresterea incidentei evenimentelor pozitive.
  • Gestioneaza conturile de acces in sistemele de distributie si comunicare ale Partenerilor Revanzatori.
  • Supervizeaza transmiterea documentelor fiscale si non fiscale catre client si se implica direct in efectuarea eventualelor corectii.
  • Raspunde de respectarea de catre clienti a termenelor de plata stabilite prin contract sau intelegeri (Cash collection). Are responsabilitatea incasarii sumelor restante pana la stingerea completa a datoriilor si acoperirea pierderilor rezultate din aceasta situatie (ex. penalitati daca este cazul).
  • Se implica alaturi de angajatii din departamentele Operational si Marketing in solutionarea sesizarilor provenite de la Partenerii Revanzatori.
  • Participa la toate activitatile initiate de departamentele Marketing si Productie (definirea de produse noi sau adaptarea celor existente, definirea si segmentarea pietei, segmentarea portofoliului de clienti, comunicare si PR, cercetare de piata, etc).
  • Propune superiorului direct sau, in lipsa acestuia, Directorului de Marketing, actiuni de marketing, functie de oportunitatile sau impunerile din piata.
  • Furnizeaza informatii ce pot avea un impact major - pozitiv sau negativ - asupra activitatilor de Marketing si Productie.

Beneficii:
  • Tichete de masa, Tichete cadou, Tichete de vacanta.
  • Servicii medicale private. Abonament servicii medicale in reteaua Medicover.
  • Participare la training-uri, cursuri si evenimente specifice in cadrul companiei.
  • Salariul: componenta fixa + comision din vanzari.

Fondat în anul 1997, Aerotravel este una dintre cele mai importante agenții de turism de pe piața din România, care oferă atât companiilor, cât și turiștilor individuali un portofoliu complet de produse și servicii.

Aerotravel este membru activ în două rețele globale de companii de turism: Lufthansa City Center și Travel Leaders. Fondată în 1991 la Frankfurt, Lufthansa City Center este o companie a brandului Lufthansa și livrează pachete de vacanță și soluții pentru călătorii de afaceri prin intermediul a peste 500 de agenții medii și mari din 85 de țări. Travel Leaders este cea mai mare rețea de turism din Statele Unite, situându-se în top 10 companii de turism de pe continentul nord-american, din punct de vedere al volumului de vânzări. Aerotravel este reprezentant exclusiv Travel Leaders în Romania.

În prezent, Grupul Aerotravel (www.aerotravel.ro) include Aerotravel, adică rețeaua națională specializată în turismul de afaceri și evenimente corporate care comunică prin intermediul brandului Travel Leaders Romania și www.aerotravelcorporate.ro; Fabrica de Vacanțe, care oferă pachete turistice în orice destinație prin intermediul platformei www.fabricadevacante.ro și al agențiilor Aerotravel din București, Brașov, Sibiu, Timișoara, Cluj-Napoca și Oradea; precum și CruiseHub, care propune croaziere pe toate mările și oceanele lumii, și AeroVacanțe, agenția organizatoare de sejururi în Grecia, Italia, Iordania, Caraibe și Asia.

Despre Aerotravel
Aerotravel este o companie de management al călătoriilor, care oferă servicii de business travel și M.I.C.E. (evenimente corporate) organizațiilor private locale și regionale. Aerotravel furnizează soluții complexe de călătorii de afaceri, bazându-se pe expertiza a peste 80 de consultanți în turism și 7 agenții proprii prezente la nivel național. Datorită accesului la furnizori globali de servicii turistice și a parteneriatelor cu Travel Leaders și Lufthansa City Center, Aerotravel poate oferi soluții de business travel și M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, Events) în orice colț al lumii, la standarde excelente de calitate.

Despre CruiseHub
CruiseHub este expresia pasiunii pentru croaziere. În calitate de turoperator 100%, CruiseHub oferă turiștilor romani croaziere pe toate mările și oceanele lumii prin rețeaua proprie de peste 400 de agenții partenere revânzătoare cu acoperire națională, pe baza parteneriatelor strategice cu cele peste 17 linii de croazieră care desfășoară operațiuni la nivel global.

CruiseHub, parte a Grupului Aerotravel, cu personalitate juridica din 2016, livrează croaziere individuale și croaziere de tip grup organizat, prin intermediul partenriatului cu cele mai importante linii de croazieră: MSC Cruises, Costa Cruises, Norwegian Cruise Line, Celesyal Cruises, Royal Caribbean, Azamara și Silversea.

Promotor al pieței de croaziere din Romania, CruiseHub furnizează croaziere de grup atent construite de echipa sa de specialiști, până la cel mai mic detaliu. De la itinerariul ales, în cele mai dorite locuri ale lumii, asigurarea transportului cu avionul, transferurile aeroport - port - aeroport, excursiile opționale în porturile - destinații, însoțitor la bord sau ghid vorbitor de limba română, totul pentru a oferi turiștilor o experiență memorabilă completă la bordul navei de croazieră.
CruiseHub este partenerul de incredere profesionist și proactiv, pregătit permanent să identifice soluții rapide și favorabile chiar și la cele mai complexe solicitări primite.

Despre AeroVacanțe
AeroVacanțe este agenția organizatoare a Grupului Aerotravel, cu personalitate juridică din 2016 și o echipă cu experiență de peste 17 ani în turoperare. AeroVacanțe operează curse charter avion către Insula Skiathos, Insula Skopelos și Insula Alonissos (aeroportul Skiathos), cu plecări din București, Cluj-Napoca, Timișoara, Iași și Sibiu. Pachetul de vacanță cu charter avion în Insula Skiathos este cel mai cunoscut produs AeroVacanțe și înregistrează o creștere a cererii, atât în rândul agențiilor de turism partenere (revânzătoare) cât și, implicit, al clienților direcți.

AeroVacanțe dezvoltă și lansează periodic produse noi, în măsură să satisfacă cererea agențiilor partenere revânzătoare și, astfel, așteptările turiștilor. În prezent, în afară de charterele spre Grecia, AeroVacanțe oferă urmatoarele produse turistice:

Sejururi cu zbor avion în Aqaba (Iordania), cu plecări din București și Cluj-Napoca
Sejururi cu zbor avion în Republica Dominicană, Mexic și Cuba
Sejururi în Ischia și în regiunea Puglia, Italia
Mai mult decât atât, AeroVacanțe poate oferi, prin intermediul furnizorilor globali, pachete turistice în orice colț al lumii, la tarife avantajoase pentru agențiile partenere și pentru clienții direcți ai acestora.

AeroVacanțe colaborează cu o rețea națională de peste 500 de agenții partenere revânzătoare, distribuite pe întreg teritoriul României. Grație personalului dedicat și a prezenței constante în țară, atât prin intermediul agențiilor Aerotravel, cât și prin intermediul prezentărilor, specialiștii AeroVacanțe oferă cu promptitudine suport oricăror cereri care vin din partea agențiilor partenere.

Publicat 8 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 8 Mai 2024