Gratis

Director Financiar

Asociatia Help Autism

Candidatul Ideal

Dacă ești în căutarea unui loc de muncă care să nu fie doar un job, ci o oportunitate de a aduce mai mult bine în lume, acesta este anunțul potrivit pentru tine!

Suntem în căutarea unui Director Financiar, un profesionist pasionat, o persoană agilă, abilă și cu o dragoste evidentă pentru cifre și procese, dar și cu o puternică dorință de a acționa!
Directorul Financiar va avea responsabilitatea de a asigura o gestionare eficientă a resurselor financiare ale organizației, în conformitate cu obiectivele noastre strategice și cu reglementările legale și financiare.

Ești omul potrivit dacă:

Ești absolvent al unei facultăți de profil economic.
Ai o experiență anterioară în domeniul financiar de minim 10 ani, inclusiv minim 2 ani în funcții de conducere sau de management.
Ai certificare ca expert contabil.
Ai cunoștințe solide în domenii precum contabilitatea și raportarea financiară, gestionarea bugetelor, analiza financiară și utilizarea avansată a softurilor de contabilitate și ERP.
Demonstrezi competențe solide în planificarea financiară, evaluarea riscurilor și analiza datelor financiare.
Experiența anterioară în sectorul ONG sau în domenii similare poate fi considerată un avantaj.
Reprezinta un plus cunoasterea problematicii fiscale specifica ONG de utilitate publica (declaratii specifice, finantari, subventii bugetare).

Din punct de vedere soft skills, căutăm pe cineva:

Cu un spirit analitic, meticulozitate și rigoare în abordarea sarcinilor.
Care să aibă o capacitate excelentă de concentrare, analiză și sinteză.
Pragmatic, practic și orientat către rezultate.
Care să demonstreze responsabilitate și să aibă capacitatea de a se organiza și planifica eficient.

Descrierea jobului

Ne vom baza pe tine pentru:

Managementul financiar:
Supravegherea și gestionarea tuturor aspectelor financiare ale organizatiei, inclusiv planificarea financiară, raportarea financiară, bugetarea, analiza financiară și gestionarea fluxului de numerar.
Contabilitate:
Asigurarea conformității cu normele și reglementările contabile, întocmirea și analiza situațiilor financiare, gestionarea contabilității generale și a contabilității de gestiune.
Planificare și analiză financiară:
Dezvoltarea și implementarea strategiilor financiare pentru atingerea obiectivelor organizației, evaluarea performanței financiare și furnizarea de rapoarte și analize periodice pentru conducerea organizatiei.
Gestionarea riscurilor financiare:
Identificarea, evaluarea și gestionarea riscurilor financiare ale organizatiei, inclusiv riscurile legate de dobânzi, lichiditate, credit și investiții.
Finanțarea și investițiile:
Supervizarea și gestionarea sursei de finanțare a organizatiei, evaluarea și recomandarea opțiunilor de investiții, gestionarea relațiilor cu instituțiile financiare.
Conformitatea fiscală:
Asigurarea conformității cu legislația fiscală și normele contabile locale, gestionarea declarațiilor fiscale și a auditurilor fiscale.
Managementul relațiilor:
Interacțiunea cu alte departamente și echipe pentru a asigura alinierea strategică a activităților financiare cu obiectivele organizației, precum și colaborarea cu auditorii externi și consultanții financiari.
Dezvoltarea și implementarea politicilor financiare:
Contribuția la elaborarea politicilor financiare și a procedurilor interne pentru îmbunătățirea eficienței operaționale și gestionarea riscurilor.
Comunicare și raportare:
Furnizarea de rapoarte și prezentări periodice pentru echipa de management executiv, consiliul director și adunarea Generala a Asocatilor , precum și comunicarea eficientă a informațiilor financiare și a politicilor companiei către autoritati, angajați și alte părți interesate.
Managementul echipei:
Recrutarea, formarea și gestionarea echipei financiare pentru a asigura că aceasta dispune de competențele și resursele necesare pentru a îndeplini obiectivele stabilite.

Ce oferim noi:
  • Pe lânga salariul corect, satisfacția de a munci pentru un scop social real și palpabil, de a vedea rezultatele muncii materializându-se în schimbări în bine a vieții persoanelor cu minți și abilități diverse;
  • Muncă hibrid;
  • Asigurare medicală privată.

Asociația Help Autism este astăzi cea mai mare organizație dedicată cauzei din România. Misiunea noastră a început în 2010 cu doar câțiva copii și am ajuns să susținem peste 3200 de copii și adolescenți diagnosticați cu TSA -Tulburare de Spectru Autist în programe de terapie, în centre și la domiciliu. De la terapie specifică la programe de integrare școlară, de la sprijin pentru părinți la campanii de conștientizare, advocacy, Help Autism caută să ofere constant un spectru de soluții pentru copiii și tinerii cu autism și familiile lor.

Help Autism sprijină instituțiile publice pentru a crește calitatea serviciilor oferite de acestea prin cele 6 parteneriate public-private - cu Direcțiile de Asistență Socială și Protecția Copilului din București, Suceava, Drobeta Turnu-Severin, Dâmbovița - și la domiciliu, desfășoară cursuri de formare în terapie ABA, cursuri gratuite pentru informarea cadrelor didactice, workshop-uri și ședințe de consiliere pentru părinți și este co-organizator al Conferinței Internaționale ABA - știința care stă la baza terapiilor de recuperare în autism.

Conform Regulamentului General privind Protecția Datelor (GDPR), dorim să vă informăm cu privire la prelucrarea datelor dumneavoastră cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare și selecție pentru posturile disponibile.
Datele cu caracter personal furnizate de dumneavoastră vor fi utilizate în exclusivitate în scopul desfășurării procesului de recrutare și selecție pentru postul la care aplicați.
Prelucrarea datelor dumneavoastră cu caracter personal se va realiza pe baza consimțământului dumneavoastră explicit, acordat prin trimiterea formularelor de candidatură sau CV-urilor.
Datele cu caracter personal vor fi păstrate doar pe perioada necesară desfășurării procesului de recrutare și selecție și vor fi eliminate ulterior în conformitate cu politica noastră internă.
Pentru orice întrebări sau solicitări referitoare la prelucrarea datelor dumneavoastră cu caracter personal, vă rugăm să ne contactați la adresa de email dpo@helpautism.ro.

Publicat 12 Apr. 2024 Reactualizat 26 Apr. 2024 Expiră 12 Mai 2024