Gratis

Expert-Serviciul Constructii Hidrotehnice-SH Cluj

SPEEH HIDROELECTRICA SA

Candidatul Ideal

CONDIȚIILE DE PARTICIPARE obligatorii și de dorit la concursul pentru ocuparea postului de EXPERT sunt:

Condiţii obligatorii:

- Superioare tehnice (diploma de inginer) – profil constructii hidrotehnice/civile, industriale, agricole / hidroenergetic;
- Experienta: Minim 8 ani vechime in munca, din care minim 5 ani experienta in domeniul constructiilor/ energetic;
- Cunoştinţe privind procesul tehnologic de producere a energiei electrice în hidrocentrale în mod special partea de constructii, instalaţii auxiliare şi uvraje
- Cunoştinţe referitoare la legislaţia în domeniu privind :
• achiziţiile publice de bunuri şi servicii,
• calitatea şi recepţia lucrărilor de reparaţii şi montaj,
• întocmirea devizelor de lucrări C+M,
• mijloacele fixe,
• metrologia,
• securitatea muncii,
• apărarea împotriva incendiilor,
• situaţii de urgenţă, protecţia mediului;
- Îndeplinește condițiile prevăzute în Codul Etic Hidroelectrica în vigoare (www.hidroelectrica.ro - Despre noi/Guvernanța corporativă) - declarație conform Codului Etic Hidroelectrica în vigoare.

Condiții de dorit:
- Masterat / cursuri postuniversitare in domeniul tehnic;
- Cursuri de perfecţionare în domeniul activităţii desfăşurate;
- Diriginte de santier grupa A (constructii hidrotehnice);
- Cunoştinţe de limba engleză, (termeni tehnici legaţi de domeniul de activitate)

Descrierea jobului

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. organizează la sediul societatii din Bdul. Ion Mihalache nr. 15-17, et. 10-15, Sector 1, Bucuresti, în data de 23.05.2024, ora 11.00, concurs, pentru ocuparea, pe perioada nedeterminata, cu recrutare interna si externa, a următorului post de EXPERT la Serviciul Construcții Hidrotehnice/SH Cluj.

RESPONSABILITAȚI PRINCIPALE pentru postul de EXPERT la Serviciul Construcții Hidrotehnice/SH Cluj:

- Asigurarea intervenţiilor în timp asupra construcţiilor din amenajarea Someș și Colibița, pentru readucerea lor la parametrii iniţiali proiectați, consolidarea şi alte intervenţii determinate de acţiuni accidentale la cele aflate în funcţie , precum şi urmărirea realizării planului fizic şi valoric la constructii aprobat;
-Programarea, lansarea şi urmărirea lucrărilor de mentenanţă conform reglementărilor legale;
- Întocmirea programului anual de mentenanță constructii pentru SH Cluj;
-Analiza stării tehnice a constructiilor;
-Utilizarea eficientă a bugetului aprobat pentru activitatea de mentenanță constructii SH Cluj;
- Urmărirea realizării planului fizic şi valoric aprobat pentru activitatea de constructii SH Cluj;
- Atunci cand este nominalizat prin decizie de către Conducerea Hidroelectrica in rolul de Proprietar de Proiect/Program sau Manager Proiect/ Program sau Membru in echipa de Proiect/ Program sau Colaborator Proiect/ Program in cadrul unui proiect/ program, indeplineste toate atributiile/ responsabilitatile specifice rolului, incluse in regulamentele interne ale Hidroelectrica.

DOCUMENTE NECESARE ÎNSCRIERII LA CONCURS:
Fişă de înscriere
Copie legalizată a diplomei care atestă calificarea necesară pentru post
Copia CI
Copie după carnetul de muncă și /sau adeverințele care atestă vechimea în muncă/ extras din REVISAL
CV (de preferat în format Europass) – va conţine inclusiv numele şi date de contact pentru cel puţin 2 persoane ce pot oferi referinţe profesionale despre candidat
Adeverință de la medicul de familie din care să rezulte starea de sănătate
Declarația privind cerințele prevăzute în Codul Etic Hidroelectrica, în vigoare

DERULAREA CONCURSULUI:

Concursul pentru ocuparea postului de expert constă în:
Probă scrisă – pondere 70% din nota finală;
Interviu – pondere 30% din nota finalăNota minimă pentru admiterea la interviu este 7,15.
Nota minimă pentru angajare/promovare pe postul de expert este 8,00.
Pentru a fi declarat admis, un candidat trebuie să obțină minim nota 5 la fiecare din probele susținute.

Rezultatele concursului vor fi comunicate (prin afișare la sediul SH Cluj, prin publicare pe site-ul societății, pe intranet-ul societății, prin e-mail sau telefonic) în data de 24.05.2024.

Oferta de angajare propusa concurentului declarat admis la concurs are ca termen de acceptare 10 zile calendaristice, în caz contrar va fi înștiințat următorul clasat în ordinea rezultatelor și opțiunilor exprimate; dacă acestia nu îndeplinesc baremul, posturile vor intra într-un nou proces de recrutare.

MODALITĂȚI DE ÎNSCRIERE LA CONCURS:
Documentele necesare înscrierii la concurs se vor depune până în data 22.05.2024, ora 12:00, la sediul central al SPEEH Hidroelectrica SA/Departament Resurse Umane/Serviciul Dezvoltare Organizationala si/sau Serviciul Resurse Umane și Comunicare din cadrul SH Cluj.
Relaţii suplimentare se pot obține la telefon 021/3032581, 0264/207863, 0264/207810.

Hidroelectrica este lider in productia de energie electrica si principalul furnizor de servicii tehnologice necesare in Sistemul Energetic National, fiind o companie vitala pentru un sector strategic cu implicatii in siguranta nationala.

Infiintata in anul 2000, Hidroelectrica a reusit sa se impuna pe Piata de Energie din Romania datorita experientei, credibilitatii si flexibilitatii sale, fiind in prezent principalul producator si furnizor de energie din Romania cat si principalul furnizor de servicii tehnologice de sistem.

Cu o productie in an mediu hidrologic de peste 17 TWh generata in sucursale amplasate strategic pe teritoriul tarii, Hidroelectrica furnizeaza cca. 30% din productia totala a tarii, in functie de hidraulicitatea anului, in timp ce media volumului serviciilor de sistem din ultimii 10 ani este de cca. 70% din totalul serviciului de reglaj secundar, cca. 84% din serviciul de rezerva tertiara rapida si 100% din serviciul de asigurare a energiei reactive debitata sau absorbita din retea in banda secundara de reglaj a tensiunii, din necesarul Sistemului Energetic National.

Hidroelectrica, prin puternica sa cultura organizationala, urmareste sa isi consolideze pozitia de lider pe Piata de Energie din Romania printr-o dezvoltare optima a capacitatilor de productie, precum si sa devina un jucator important al Pietei Regionale de Energie in perspectiva.
Publicat 15 Apr. 2024 Reactualizat 15 Apr. 2024 Expiră 15 Mai 2024