Gratis

DIRECTOR NATIONAL DE VANZARI

VENUS DSH IMPORT EXPORT SRL

Candidatul Ideal

- Studii superioare absolvite, de preferinta in domeniul tehnic, management sau economic;
- Minim 5 ani de experienta in coordonarea unei echipe de vanzari la nivel national
- Minim 5 ani de experienta in retail - distributie directa;
- Capacitatea de a organiza, coordona, controla si de a creea un mediu competitiv in cadrul echipei;
- Cunoasterea managementului vanzarilor si a echipelor de vanzari;
- Excelent spirit organizatoric si capacitate de a lua decizii;
- Experienta in crearea si dezvoltarea strategiilor de crestere a vanzarilor
- Cunoasterea tehnicilor de vanzare
- Capacitate de analiza, interpretare corecta a datelor;
- Capacitatea de a respecta termenele limita ale proiectelor aflate in derulare si de a lucra in conditii de stres;
- Cunostinte avansate calculator (MS OFFICE);
- Disponibilitate pentru deplasari in tara;
- Experienta în procesul de recrutare;
- Persoană dinamica, cu spirit de initiativa, orientata spre rezultate;
- Fire comunicativa, deschisa, ambitioasa;
- Motivatie pentru dezvoltare profesionala;

Descrierea jobului

- Coordoneaza echipa de vanzari la nivel national;
- Intocmeste rapoarte lunare, trimestriale, semestriale sau anuale,conform cerintelor managementului companiei, despre evolutia vanzarilor, insotite de sugestiile si propunerile de redresare si/sau dezvoltarea acestora;
- Elaboreaza rapoarte periodice privind situatia clientilor si a actiunilor aflate in derulare
- Este direct responsabil de performantele realizate in cadrul departamentului de vanzari
- Colaboreaza cu personalul societatii pentru buna desfasurare a activitatii;
- Elaboreaza bugetul anual de venituri si cheltuieli al departamentului urmarind respectarea acestuia
- Elaboreaza si propune bugetul anual de marketing
- Participa si se implica activ in motivarea, antrenarea si dezvoltarea echipei de vanzari;
- Urmareste permanent aplicarea si imbunatatirea procedurilor de lucru existente in cadrul departamentului de vanzari
- Stabileste strategia de dezvoltare a firmei pe termen lung,mediu si scurt impreuna cu conducerea companiei
- Elaboreaza si implementeaza strategia de vanzari la nivel national, in concordanta cu obiectivele companiei, cu scopul dezvoltarii,imbunatatirii imaginii companiei,si cresterea permanenta a cotei de piata
- Identifica noi oportunitati si canale de dezvoltare incluzand E-commerce, marketplace-uri, social media
- identifica factori care impiedica realizarea planului de vanzari si propune masuri de corectie pentru realizarea acestuia
- Stabileste obiective clare pentru organizarea activitatii departamentului de vanzari in vederea atingerii targetelor impuse
- Mentine contactul permanent cu piata de profil in vederea strangerii de informatii relevante privind oportunitatile din piata, trenduri, actiuni ale concurentei, etc;
- Colecteaza si furnizeaza permanent informatii catre conducerea societatii referitoare evolutia pietei;
- Este direct responsabil de recrutarea personalului din cadrul departamentului de vanzari

Beneficii:
- pachet salarial motivant format din: salariu fix, bonusuri lunare din vanzari
- bonuri de masa
- abonament servicii medicale
- masina de serviciu, telefon si laptop

Venus DSH este importator direct si distribuitor al unei game variate de scule, unelte, dispozitive, articole de feronerie, sanitare, metalo-casnice. In cei peste 25 ani de prezenta pe piata romaneasca ne-am format o retea stabila de peste 1500 de clienti - utilizatori directi si distribuitori din toate zonele tarii. Activitatea noastra este sustinuta de o baza logistica bine structurata, dispunand de un modern showroom si depozit propriu desfasurate pe o suprafata de 4000 mp in zona Militari. De-a lungul timpului ne-am pefectionat relatiile de afaceri cu furnizorii externi reusind sa adaptam oferta la specificul pietei romanesti, intr-un flux dinamic de aprovizionare. Succesul de care se bucura Venus DSH (si implicit clientii nostri) se datoreaza in primul rand angajatilor Asiguram un mediu de lucru favorabil Implicam personalul in procesele decizionale Incurajam munca in echipa si antrenam toate structurile companiei in atingerea telurilor propuse, sarbatorind succesele si invatand din greseli Avem o echipa dinamica care s-a adaptat cu usurinta noilor conditii economice si de organizare aparute ca urmare a procesului de aderare a tarii noastre la Uniunea Europeana, capabila sa faca fata noilor provocari ale pietei www.venusdsh.ro

Publicat 15 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 15 Mai 2024