Gratis

Credit Analist

EXPERT CAPITAL IFN S.A.

Candidatul Ideal

Cerinte:

- Studii superioare economice finalizate;
- Experienta profesionala in domeniul bancar sau IFN minim 6 luni;
- Cunostinte avansate de MS Office (Excel – in special);
- Limba engleza – nivel conversational
- Bune abilitati de comunicare si relationare cu clientii societatii
- Persoana serioasa, dinamica, responsabila, punctuala, cu spirit de echipa;
- Abilitati de analiza si sinteza, atentie la detalii, cu capacitatea de rezolvare prompta a
problemelor si de prioritizare a obiectivelor tinta planificate;
- Atentie la detalii si calitatea lucrului intocmit

Descrierea jobului

Descrierea jobului:

- Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul creditarii;
- Cunoasterea produselor, serviciilor, normelor si procedurile societatii;
- Contribuie la intocmirea dosarelor de credit, in baza solicitarilor primite, cu respectarea
reglementarilor legale in vigoare, a documentelor normative interne si a competentelor
interne de aprobare /avizare;
- Verificarea conditiilor de eligibilitate ale clientilor
- Monitorizarea derularii contractelor, incasarea ratelor si a dobanzilor la scadentele
stabilite;
- Contactarea clientilor in vederea transmiterii scadentelor care urmeaza;
- Contactarea clientilor restantieri in vederea recuperarii creantelor;
- Preia apelurile telefonice, discuta cu clientii si recontacteaza clientii din baza de date,
respectand procedurile interne;
- Inainteaza propunerile de aprobare a produsului de creditare in vederea obtinerii
aprobarii;
- Gestioneaza contractele in aplicatiile informatice interne specifice analizei dosarelor
de creditare;
- Intocmeste diverse rapoarte in ceea ce priveste activitatea de creditare (situatii diverse
privind potentiali clienti si situatii privind incasarile de la clienti cu contracte de credit in
derulare);
- Impreuna cu Directorul General IFN, promoveaza produsele si serviciile oferite de
institutie, informeaza si consilieaza clientii.

Beneficii:
  • Salariu motivant
  • Bonuri de masa (40 lei/zi)
  • Abonament servicii medicale (Regina Maria)
  • Cadouri pentru Paste, Craciun, 8 martie
  • Dezvoltarea unei cariere in domeniul financiar-bancar
  • Mediu de lucru dinamic si modern
  • Membru al unei echipe de profesionisti
  • Teambuilding 1x pe an

Suntem un IFN care preferă să mențină un mediu familial. Spiritul de echipă este necesar, deoarece lucrăm împreună și ne bazăm unii pe alții pentru a depăși provocările zilnice și pentru a oferi clienților noștri un serviciu excepțional.
Publicat 12 Apr. 2024 Reactualizat 26 Apr. 2024 Expiră 12 Mai 2024