Gratis

Analist relatii clienti

STABILUS ROMANIA S.R.L

Candidatul Ideal

Bachelor Degree in business or industrial engineering;
Experience in customer service, production planning or procurement / purchasing is preferred;
Good written and verbal communication skills (English and German);
SAP ERP3 will be an advantage
Excellent time management skills to handle multiple customers/priorities;
Displays initiative, and can work with minimum supervision; Attention to details.

Descrierea jobului

Order Processing (receive and confirm customer call offs) and assurance of On Tiime Delivery & Customer satisfaction for OEMs ( Service Parts, IC Powerise STCN and Merchandise.
Container Management (order placement, account balance maintenance, inventory control, claims and returns).
Coordinate the development of new packages for new or existing customers and follow up the customer release.
Manage logistic topics for launching new projects , technical changes and EOP.
Monitor the forecast based on customer / SPS input and regular update in MD61.
Rolling monitoring of demand changes. Coordination of necessary production plan adaptions.
Handle the customer portals, self training on client requirements and logistics guidelines.
Coordinate with forwarders the delivery schedule and trasportations.
Coordinate the customer returns & customer claims (collaboration with quality and production department).
Financial invoices (quality, warranty, tooling);
Continuous improvement of internal and planning processes with customers (8D, guidelines, procedures & policies).
Logistics cost calculation for new projects.
Generate daily / weekly shipping and delivery reports for each customer;
Evaluate the customer satisfaction and initiate corrective measures to improve the performance;
Check and confirm customer capacity in term of ordered volumes;

Grupul Stabilus are sediul in Koblenz, Germania din 1934 si este cunoscut la nivel global pentru traditia in dezvoltarea produselor inovatoare ce isi propun sa aduca confort in tehnologii. Producem arcuri pe gaz, amortizoare de combatere a vibratiilor si actuatoare electromecanice ce sunt utilizate in multe sectoare industriale din lume: automotive, mobilier, servicii de constructii, produse tehnologice si echipamente de reabilitare medicala. Pe aceasta baza, Stabilus ofera angajatilor sai perspective interesante, conditii excelente de lucru si beneficii suplimentare si in Romania - unde compania se dezvolta de mai bine de 19 ani cu cele doua fabrici pe care le are in prezent: fabrica Gas Springs si fabrica Powerise - cu aproape 1500 de angajati. Sabilus - Your motion, our solution!

Daca doriti sa faceti parte din familia noastra, dar doriti alt rol - puteti aplica! Avem multe departamente care au nevoie de colegi cu experienta, poate esti ceea ce cautam! Departamente de - Cercetare Dezvoltare/ Inginerie - Echipamente și procese - Mentenanță - Calitate - Achiziții - Financiar și Contabilitate - Resurse Umane - Producție - Logistică - Optimizare și procese - Administrativ - SSM și mediu

Publicat 1 Mart. 2024 Reactualizat 31 Mart. 2024 Expiră 31 Mart. 2024