Gratis

Analist Financiar, Departament Remediere Credite

Banca Transilvania SA

Candidatul Ideal

  • Cerintele necesare postului:
    Studii superioare, de preferinta in domeniul economic
    Experienta profesionala:

    minim 3 ani in sistemul financiar bancar;
    minim 3 ani in aria de analiza financiara / restructurare IMM si Corporate.

    Competente personale:

    Buna intelegere a mediului economic;
    Spirit analitic dezvoltat;
    Orientare spre detalii;
    Comunicare eficienta;
    Stabilirea prioritatilor.

Descrierea jobului

  • Responsabilitatile postului:
    Identifica si evidentiaza riscurile aferente expunerilor existente aferente clientilor din portofoliul Departamentului de Remediere Credite (DRC) pe baza performantei financiare, structurii de garantii si a altor aspecte relevante si mitigarea lor, in scopul diminuarii riscurilor asumate de Banca in relatia cu clientii existenti;
    Participa activ la procesul de transfer al clientilor din zona de business in portofoliul Departamentului de Remediere Credite si invers din portofoiliu Departamentului de Remediere Credite in zona de business (insanatosire) sau in gestiunea Departamentului Workout (pentru clientii care nu mai prezinta perspective de redresare);
    Verifica incadrarea in criteriile de eligibilitate reglementate pentru realizarea masurilor identificate de restructurare a expunerilor existente aferente clientilor din portofoliul Departamentului de Remediere Credite;
    Verifica existenta la dosar a tuturor documentelor solicitate de cadrul normativ in vigoare;
    Se asigura de respectarea cadrului normativ, a fluxurilor de lucru si a parametrilor introdusi de Analistul de credite Sucursala / Specialistul de Remediere Credite in Siebel;
    Este responsabil de folosirea corecta si completa a sistemului de rating intern in scopul luarii deciziei de restructurare credite persoane juridice si in scopul reevaluarii periodice a situatiei clientilor din portofoliul Departamentului de Remediere Credite; Valideaza ratingul in Siebel pentru clientii din portofoliul Departamentului de Remediere Credite;
    Verifica si completeaza propunerea de restructurare primita in vederea prezentarii la nivelele de competenta stabilite;
    Supune propunerea DRC votului comitetului competent si redacteaza comunicarea deciziei comitetului;
    Acorda suport unitatilor teritoriale / Biroului Remediere Centralizata / Biroului Remediere prin Sucursale in vederea intocmirii documentatiei necesare sustinerii in Comitetul competent a propunerilor legate de clientii aflati in portofoliul Departamentului de Remediere Credite;

Banca Transilvania (BT) este cel mai mare grup financiar din Romania. Misiunea sa este de a sustine dezvoltarea mediului de afaceri si comunitatile din care face parte, oriunde si oricand. Cu respect, pasiune si idei noi, banca sustine responsabil vise care se transforma in realizari. Viziunea BT este de a deveni o banca tot mai buna pentru clienti, echipa si actionari.

Banca Transilvania are 2,5 milioane de clienti, aproape 500 de sedii si peste 7.000 de colegi in echipa. Strategia sa este sustinuta de actionari puternici, precum Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare.

Este singurul brand bancar romanesc prezent in Brand Finance 500 Ranking 2018, realizat de Brand Finance si Cel mai valoros brand bancar din Romania, conform Brand Finance Romania 2017.

Faptul ca suntem cel mai mare grup financiar din Romania ne responsabilizeaza sa sustinem dezvoltarea mediului de afaceri si comunitatile din care facem parte, oriunde si oricand. Ne place sa incurajam vise indraznete fie ca sunt ale colegilor sau ale clientilor nostri si suntem foarte bucurosi sa le vedem devenind realitate.Te intrebi desigur cum este sa lucrezi la noi. Pe scurt, iti spunem ca daca esti energic, pui suflet in ceea ce faci, esti deschis la schimbare si la asimilarea rapida a lucrurilor interesante, noi ne vom preocupa sa construim mecanisme de motivare, invatare si dezvoltare astfel incat sa putem creste împreuna.

Cei peste 9.000 de colegi ne dau in fiecare zi increderea ca putem fi mai buni. Asa am reusit sa atragem alaturi de noi actionari puternici, precum Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare si sa fim singurul brand bancar romanesc prezent in The Banker 500 Ranking 2020.

Ce zici, merita sa te alaturi echipei?

Publicat 3 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 3 Mai 2024