Gratis

Agent Vanzari B2B

Aerotravel

Candidatul Ideal

Dacă ești comunicativ și ai o atitudine pozitivă și deschisă; ești calm, dar nu impasibil; creativ și determinat în identificarea soluțiilor, dar în același timp echilibrat; ai simțul umorului, dar sesizezi lucrurile cu adevărat importante; dacă, nu în ultimul rând, dorești să transformi jobul într-o veritabilă profesie, atunci cu siguranță vei continua să citești acest anunț cu atenție și vei aplica pentru poziția de Consultant de Vânzări!

Experiență profesională și competențe necesare
  • Experiență anterioară în vânzări de servicii B2B
  • Capacitate și dorință de a învăța, de a te dezvolta profesional
  • Bune abilități de comunicare, negociere și vânzare
  • O bună capacitate de a înțelege și a de a te exprima în scris și oral în limba engleză. Cunoașterea unei alte limbi străine este un plus.
  • Orientare spre găsirea de soluții și rezolvarea problemelor profesionale cu care te confrunți
  • Capacitate de a lucra în echipă și de a colabora cu alte echipe din interiorul grupului
  • Studii superioare
  • Permis de conducere auto, categoria B
  • Experiența anterioară directă sau nu cu industria turismului reprezintă un avantaj.

Descrierea jobului

Rolul tău în echipa Aerotravel
  • Crearea, menținerea și dezvoltarea relației cu clienți persoane juridice, a unui parteneriat pe termen lung bazat pe calitatea serviciilor și a suportului constant pe care le vei oferi împreună cu ceilalți colegi.
  • Prezentarea serviciilor pe care compania le pune la dispoziție și realizarea unor oferte personalizate prin definirea unui mix adecvat nevoilor concrete ale clienților.
  • Administrarea unui portofoliu de clienți, cu scopul consolidării relației pe termen lung.
  • Interfață de comunicare între compania - client și consultanții de turism Aerotravel.
  • Administrarea unor conturi la nivel național și a conturilor globale pe care le operăm în România și Ungaria.

Activități
  • Activitățile sunt definite în amănunt în Fișa Postului și în Politica de Vânzări Corporate a companiei.
  • Pentru dezvoltarea portofoliului propriu vei parcurge toate etapele procesului de vânzări: prospectare, contactare, vânzare și account management.
  • Activitățile sunt înregistrate în totalitate în CRM-ul companiei, de unde vor rezulta rapoarte periodice de activitate.
  • Te vei concentra pe atingerea obiectivelor specifice (de exemplu: număr de vânzări, număr de pasageri, număr de companii noi aduse în portofoliu). Pentru atingerea obiectivelor sunt stabilite și urmărite activitățile necesare (exemple):
    • Pregătirea ofertelor, prezentarea și negocierea acestora
    • Realizarea profilelor clienților
    • Dezvoltarea politicilor de călătorie pentru clienți
    • Suport în implementarea soluțiilor tehnologice adecvate
    • Interacțiuni pentru dezvoltarea portofoliului de clienți: număr de emailuri, telefoane, întâlniri
    • Interacțiuni specifice de account management: întâlniri, telefoane, promovarea unor oferte speciale, ședințe interne (cu membri ai altor departamente) pentru rezolvarea unor situații particulare
    • Asistență în cazul unor evenimente organizate pentru clienții din portofoliu
  • În esență, munca pe care o vei depune este una de consultanță în vederea identificării soluțiilor optime pentru fiecare client, conform parametrilor pe care acesta îi definește cu ajutorul nostru. Din acest motiv, este necesar ca un consultant să fie la curent cu evoluțiile industriei de profil la nivel local și global, precum și cu tehnologiile utilizate în corporate travel.

Ce oferim
  • Pachet salarial motivant, compus din parte fixă și venituri variabile, corelate cu atingerea obiectivelor și cu rezultatele portofoliului de client (comision din vânzări)
  • Mașină de serviciu
  • Pachet de reduceri pentru vacanțe
  • Laptop și telefon
  • Abonament la clinică medicală

Cu o activitate de peste 25 de ani pe piața locală și aproximativ 100 000 de pasageri deserviți anual, Grupul Aerotravel este unul dintre cele mai importante companii de travel management din România.

Din Grupul Aerotravel fac parte companiile Aerotravel, AeroVacanțe și Cruise Hub, fiind prezent prin agenții proprii în București, Brașov, Sibiu, Cluj-Napoca, Timișoara și Oradea.

Începând din anul 2000, Aerotravel este membru Lufthansa City Center, iar din 2018 este membru fondator al Travel Leaders International. Prin aceste parteneriate globale, Aerotravel și-a extins capabilitățile, putând livra un pachet complet de servicii la cel mai înalte standarde, clienților locali și globali.

Publicat 16 Apr. 2024 Reactualizat 23 Apr. 2024 Expiră 16 Mai 2024