TECHNICAL TRAINER

SC PYRONOVA IS ROMANIA SRL
1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

PYRONOVA IS Romania, based in Cluj-Napoca, with a history of more than 15 years, in the design, construction, maintenance and servicing of fire protection equipment, is a subsidiary of PYRONOVA s.r.o., based in Slovakia with a history of more than 30 years. Pyronova started out as a family business, which has now grown into an international company, with the aim of further expansion. The aim of our continuous improvements is to ensure that our customers can ensure their assets with the most up to date and state of the art fire protection system. We strive to be the best in fire protection!

Currently we are looking for a talented colleague to join our Quality department as a Technical Trainer.

Descrierea jobului

This role suits you if you have:
  • Education: Bachelor/Master/PhD in the Engineering field (Faculty of Installations is an advantage)
  • Pedagogical course/training certificate
  • Knowledge of foreign languages: English at conversational level (German or Hungarian is an advantage)
  • Prior experience as a trainer or a similar position is an advantage
  • Excellent interpersonal and communication skills
  • Knowledge of various teaching methods and approaches
  • Excellent organizational skills
  • Public speaking and presentation skills
  • A high level of intellectual ability, to plan and carry out research
  • Have an aptitude for fast and agile technical learning
  • Have the ability to self-teach difficult concepts and skills
  • Microsoft Office skills
  • Driving license is an advantage

What you will do:
  • Assess and collect technical information
  • Carry out individual and collaborative research
  • Keep up with current and developing engineering trends, arrange the gathered technical information and analyse
  • Educate and support the company team
  • Evaluate employee performance to gauge where skills are lacking
  • Create training programs to address skill gaps in employees
  • Prepare learning materials for programs
  • Develop onboarding programs for new employees
  • Research new teaching methods
  • Contribute to continuous improvement activities

We will offer you:
  • Motivating salary package + performance bonuses
  • Meal tickets (30 lei/day)
  • Massage and fruits in the office
  • Books from Bookster
  • Support and resources to develop in a team of young and cooperative proffesionals
  • Training (in the country and abroad)
  • Team-buildings, office party activities

PYRONOVA a fost înființată în anul 1992 ca o societate orientată spre protecţia împotriva incendiilor. Scopul societăţii constă în soluţionarea eficientă a securităţii la incendiu a obiectivelor, protejarea proprietăților, vieţilor şi a sănătăţii persoanelor, ţinând cont de cerinţele specifice ale utilizatorului, factorii posibili de risc şi păstrarea cerinţelor ridicate asupra calităţii. În prezent, PYRONOVA face parte dintre liderii în domeniul soluţionării şi realizării securităţii antiincendiu pe piaţa din Slovacia, cu o expansiune rapidă în străinătate.

Filosofia de bază a societăţii PYRONOVA este oferirea de soluţii complexe clienţilor în domeniul apărării împotriva incendiilor, aceasta însemnând elaborarea documentaţiei de proiectare, livrarea materialelor, execuția, întreţinerea şi service în timpul perioadei de garanţie şi postgaranţie pentru instalaţiile de apărare împotriva incendiilor. Elementul important al asigurării unei calităţi ridicate este controlul continuu şi obiectiv al produselor şi serviciilor acordate.

Pe baza experienţei multianuale a specialiştilor noştri, asigurăm activitatea de proiectare, execuție, service şi comercială în domeniul evaluării şi soluţionării complexe a securităţii antiincendiu a construcţiilor şi instalaţiilor tehnologice.

Publicat 6 Mart. 2023 Reactualizat 27 Mart. 2023 Expiră 5 Apr. 2023