Gratis

Supply Planner

POLICOLOR

Candidatul Ideal

About you:
  • Bachelor's Degree.
  • 3-5 years’ experience of working experience in Supply chain/Planning preferably in manufacturing environment.
  • Strong communication/facilitation skills to build and sustain a wide range of working relationships across internal stakeholders, being flexible in their approach to archive the collective aims.
  • Strong analytical skills with a keen eye for detail.
  • Good knowledge of Microsoft office (excel advance), SAP or a similar application.
  • Proven experience as Demand and / or Supply Planner.
  • English – medium level

Descrierea jobului

Our Planning department in Bucharest is looking for a new colleague to join the team!

Main Responsibilities:
  • Oversee supply chain processes and forecast against likely need and possible issues.
  • Collaborate with production to determine organizational needs across a standard calendar year.
  • Responsible for ensuring the availability of products in the quantity and time required for the entire product portfolio; respects the S&OP calendar, requests and provides all the information necessary to meet the job requirements; It is the interface between Demand Planning and factory.
  • Based on the sales estimates, elaborate the production plan in excel (FG) for the factory, considering all the constraints (production capacity, minimum order quantity, lead-time, stock level, production optimizations), at the granularity level (per product, per week) for required horizon.
  • Plan and set deadlines for new orders and align them with Sales and Operations units.
  • Any constraints from factories and/or the Procurement department must be considered, and the necessary adjustments made.
  • Coordinate the efficient course of the production process monitoring the production capacity and timely execution of orders.
  • Communicates to Demand Planner the risks of discontinuity of product availability, offering the reasons and the date of resolving the situation.
  • It is constantly concerned with improving the process by looking for more efficient, simpler solutions.

Policolor – Orgachim este lider regional în domeniul tehnologiei vopselelor şi lacurilor, în zona Sud-Est Europeană, este producător şi furnizor de soluţii complete atât pentru piaţa bunurilor de larg consum, cât şi pentru piaţa industrială şi auto. Din 1965 aducem culoare în casele oamenilor şi în mediul înconjurător, ne utilizăm creativitatea, dezvoltăm tehnologiile, producţia şi serviciile în concordanţă cu cerinţele clienţilor şi partenerilor noştri. Succesul lor este şi succesul nostru!

Reputația noastră se bazează pe potențialul uman și pe talentele pe care le atragem în cadrul organizației. Recrutarea, gestionarea și retenția celor mai buni oameni sunt întotdeauna o prioritate. Veți lucra cu oameni extraordinari și vi se vor oferi experiențele și pregătirea de care aveți nevoie pentru a va atinge potențialul maxim și scopurile profesionale și personale.

* Protecția datelor cu caracter personal Policolor SA procesează numai datele personale necesare procesului de recrutare pentru o perioadă de 24 luni. După perioada anterior menționată, toate informațiile funizate vor fi șterse. Datele dvs. cu caracter personal nu vor fi transferate sau utilizate în alt mod decât cele declarate în prezenta declarație. Aveți dreptul de a fi informați, de a accesa, de a rectifica, de a șterge, de a restrânge procesarea, de a obiecta și de vă plânge autorității de supraveghere. Pentru detalii, exercitarea drepturilor sau clarificări legate de datele dvs. cu caracter personal, vă rugăm să ne scrieți la adresa GDPR@policolor.ro

Publicat 17 Apr. 2024 Reactualizat 17 Apr. 2024 Expiră 17 Mai 2024