Specialist SSM /SU / MEDIU

LACTALIS LOGISTIC - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Experientă de minimum 3 ani în activitatea de SSM, SU si Mediu
Cunoştinţe avansate legislative în domeniul SSM, SU si Mediu
Capacitatea de planificare, organizare si control;
Capacitate foarte buna de comunicare si relationare;
Capacitatea de a desfasura mai multe proiecte simultan, mare atentie la detalii;
Alte cerinte :Permis auto categorie B; disponibilitate pt deplasari atunci cand e necesar
Studii Superioare Tehnice
Curs in domeniu SSM nivel superior;
Curs postuniversitar de evaluare a riscurilor cu o durata de 240 de ore,sau Masterat in domeniul Securitate si Sanatate in Munca
Curs de cadru tehnic PSI;
Optional: Curs responsabil Mediu
Cunoaște Microsoft Office (Excel, Word), Email/Outlook la nivel avansat
Limba engleza – nivel mediu; capabil sa poarte conversatii in Lb Engleza

Descrierea jobului

Elaboreaza si efectueaza instructajele de SSM si SU pentru angajatii din cadrul companiei Lactalis Logistic;
Elaboreaza si actualizeaza evaluarea riscurilor locurilor de munca si intocmeste planul de prevenire si protectie conform dispozitiilor legale;
Efectueaza controale la toate locurile de munca pentru a verifica gradul de respectare a instructiunilor specifice de SSM si SU, organizeaza si urmareste functionarea CSSM, asigurand documentarea corecta a sedintelor si raportarea lor la ITM;
Pregateste intructiuni de lucru si urmareste respectarea lor si utilizarea in conditii de siguranta a echipamentelor si utilajelor;
Stabileste atributiile si responsabilitatile in domeniul securitatii si sanatatii in munca, ce revin lucratorilor, corespunzator functiilor exercitate, care se consemneaza in anexe la fisa postului aprobata de angajator;
Intocmeste proceduri si instructiuni, realizeaza instruiri si verifica gradul de cunoastere si aplicare de catre toti lucratorii a masurilor prevazute in planul de prevenire si protectie; verifica indeplinirea atributiilor si responsabilitatilor salariatilor in domeniul SSM & SU, stabilite prin fisa postului.
Responsabil pentru derularea programelor de sanatate si securitate in munca, inclusiv monitorizarea starii de sanatate a salariatilor prin intermediul controalelor de medicina muncii pe care le planifica si urmareste obtinerea si inregistrarea fiselor de aptitudine in sistemul electonic de administrare a personalului.
Asigura evaluarea riscurilor pt salariatele insarcinate; asigurand raportarea corecta catre ITM.
Tine evidenta zonelor cu risc ridicat si specific; asigura legatura cu medicul de medicina muncii si tine evidenta posturilor de lucru care necesita examene medicale suplimentare;
Informeaza superiorul ierarhic si angajatorul asupra deficientelor constatate in timpul controalelor efectuate si propune masuri corective.
Asigura evidenta echipamentelor de munca si urmareste ca verificarile periodice ale echipamentelor de munca sa fie efectuate de persoane competente, conform prevederilor legale;
Identifica echipamentele individuale de protectie necesare pentru posturile de lucru din companie si intocmeste necesarul de dotare a lucratorilor cu echipament individual de protectie;
Responsabil pt. determinarea noxelor in mediul de lucru ori de cate ori exista suspiciuni in acest sens, asigurand conformitatea cu conditiile legale.
Deruleaza cercetarea evenimentelor, conf. competentelor si elaboreaza rapoarte privind accidentele de munca suferite de lucratori;
Efectuaeza audituri lunare de conformare si intocmeste planuri de remediere a deficientelor. Propune sanctiuni pentru lucratori, in cazul neindeplinirii atributiilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca si SU.
Coordoneaza si participa in auditurile de conformitate sociala derulate de clentii companiei si in orice audit sau control efectuat de Grupul Lactalis sau autoritati pe linie de Sanatate si Securitate in Munca si Situatii de Urgenta.
Intocmenste rapoarte specifice de activitate si le transmite conform instructiunilor.
Participa in procese si proiecte care vizeaza sanatatea si securitatea in munca, conformitatea sociala atat la nivel de companie cat si la nivelul Grupului Lactalis Romania.
Tine evidenta gestiunii deseurilor si a documentelor priviind protectia mediului la nivelul unitatii;

Descrierea companiei

DESPRE LACTALIS GROUP
Grupul Lactalis ocupă primul loc în lume în domeniul lactatelor, fiind cel mai mare producător de lactate și branzeturi din Europa, cu cea mai mare colectare de lapte din această regiune. Experiența sa de peste 88 de ani este susținută de un profesionalism dovedit prin portofoliul larg de produse, adaptate la așteptările consumatorilor din întreaga lume. Grupul are 85,000 de angajați, deține mai mult de 266 de fabrici în 51 de țări și este prezent în 85 de țări la nivel global. Având sediul central în Laval, vestul Franței, compania a avut în 2020 vânzări de 21.1 miliarde de dolari. Mai multe detalii gasiți pe www.lactalis.fr.
DESPRE LACTALIS GROUP ROMANIA Grupul Lactalis este liderul pieței de produse lactate din România. Ne derulăm operațiunile prin intermediul unui număr de 8 companii renumite pe piata românească: Lactalis Logistic, Covalact, Lactate Harghita, Dorna Lactate, Rarăul, Lactalis România, Lactalis Logistic și Parmalat, administrate prin intermediul unei structuri de conducere consolidată la nivel național. Avem un portofoliu impresionant de mărci și produse locale și internaționale, recunoscute, îndrăgite și intrate în obiceiurile de consum din ultimii 50 de ani ale consumatorilor români. În prezent avem un număr de 2,200 de angajați, care lucrează în 5 fabrici moderne locate in Alba, Harghita, Covasna, Suceava si Ilfov, precum și în structurile de colectare de lapte, vânzări, depozitare și distribuție, cu acoperire în întreaga țară.
DESPRE LACTALIS LOGISTIC
Lactalis Logistic este compania care oferă soluții logistice pentru companiile de produse lactate din cadrul Lactalis Group România (Lactalis Logistic, Covalact, LaDorna). Compania isi desfasoara activitatea in 6 depozite regionale (Bucuresti, Timisoara, Craiova, Sfantu Gheorghe, Campulung Moldovenesc si Oiejdea) si prin 14 puncte de cross docking. Activitățile de transport și distribuție sunt operate de flota proprie de 135 de camioane și susținute complementar de flotă externă. Lactalis Logistic are peste 500 de angajați și se ocupă de livrări naționale în 24 până la 48 de ore.

Publicat 10 mai 2022 Expiră 9 iun. 2022