Publicat 18 Iun 2019 | Reactualizat 16 Iul 2019 | Expiră 19 Iul 2019

Specialist Sanatate si Securitate in Munca

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Candidatul nostru ideal indeplineste conditiile de mai jos:

  • Atestat profesional pentru activitatea de inspector SSM si inspector PSI:
  • Cursul de 80 de ore pentru certificare inspector/specialist SSM este obligatoriu;
  • Cursul de 240 ore de “Evaluator al riscurilor pentru securitate si sǎnǎtate in munca” reprezinta un avantaj;
  • Experienta in domeniu pe o pozitie similara in activitate de productie de minim 2 ani este obligatorie;
  • Cunostinte solide de legislatie specifica;
  • Cunostinte foarte bune de operare PC (MS Office);
  • Abilitati de instruire si formare;
  • Cunostinte avansate de limba engleza obligatorii;
  • Permis conducere categoria B reprezinta un avantaj;
  • Spirit de observatie, capacitate de organizare si prioritizare a sarcinilor;
  • Implicare activa in rezolvarea problemelor;
  • Capacitate de a lua decizii rapide in situatii de criza;
  • Responsabilitate si spirit de initiativa;
  • Putere de decizie si asumarea responsabilitatii.

Descrierea jobului

Responsabilitatile postului:

  • Realizeaza documentatiile prevazute de legislatia specifica pentru buna functionare a activitatii de SSM (Securitate si Sanatate in Munca) , SU (Situatii de Urgenta) si PSI (Prevenirea si Stingerea Incendiilor);
  • Elaboreaza si actualiza planul de prevenire si protectie si monitorizeaza modul de realizare a masurilor cuprinse in plan;
  • Monitorizeaza modul de functionare in productie a dispozitivelor de SSM;
  • Realizeaza activitatile de instruire generala si periodica la locul de munca pe tematici de SSM, SU si PSI pentru personalul companiei, precum si testarea insusirii de catre acesta a cunostintelor prin testari specifice
  • Participa la activitatea de evaluare a riscurilor profesionale pentru fiecare componenta a sistemului de munca (executant, sarcina de munca, mijloace de productie si mediu de munca), pe locuri de munca/ posturi de lucru;
  • Stabileste zonele care necesita semnalizare de SSM si SU, tipul de semnalizare necesar si amplasarea acestora;
  • Participa la inspectii si audituri;
  • Auditeaza activitatilor proprii de SSM, SU si PSI;
  • Elaborareza si actualizeaza periodic normativul de echipament de protectie, asigura echipamentele individuale de protectie;
  • Elaborareaza si actualizeaza planul de securitate la situatii de urgenta: incendii sau alte calamitati;
  • Verifica periodica, conform legislatiei in vigoare, dotarea tehnica pentru prevenirea si stingerea incendiilor;
  • Previne evenimentele si participa la cercetarea acesora, elaborand rapoarte privind accidentele de munca suferite de lucratori, in conformitate cu prevederile legale;
  • Instruieste lucratorii firmelor contractoare de prestari servicii si vizitatorii la intrarea acestora pe amplasamentele societatii.
Compania de origine finlandeza deschide acum noi operatiuni de productie in Romania, localizate in Bolintin-Deal, Autostrada A1.
Ne vom bucura cu totii de un mediu in care relatiile sunt bazate pe respect si incredere iar toate instrumentele de lucru (de la utilajele din productie si echipamentele de protectie folosite pana la echipamentele IT si mobilier) sunt noi si de cea mai inalta calitate.
Oferim un pachet salarial atractiv si beneficii motivante!

Peikko Group Corporation is a leading global supplier of concrete connections and composite structures. Peikko’s innovative solutions make the customers’ building process faster, easier and more reliable. Peikko has subsidiaries in 30 countries in China, Europe, the Middle East, and North America, with manufacturing operations in 7 countries.

Visit our global website at www.peikko.com.

Our aim is to serve you locally with leading solutions in terms of quality, safety, and innovation. Peikko has a clear focus on regularly introducing new, tested innovative solutions and services. That is why our R&D investments are among the highest in the field.

Peikko’s turnover in 2017 amounted to EUR 187 million. Peikko is a family-owned and run company with over 1,700 professionals. Peikko was founded in 1965 and is headquartered in Lahti, Finland.

Expirat
Specialist Sanatate si Securitate in Munca  -  Peikko Romania SRL