Specialist in securitate si sanatate in munca

Azomures S.A. - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Absolvent al învăţământului postuniversitar - domeniul tehnic.
  • Minim 5 ani experientă în domeniul Securității și Sănătății în Muncă.
  • Cunoștințe aprofundate privind sistemele și reglementările de management al securității și sănătății în muncă.
  • Cunostinte specifice pe linie de management al riscurilor – identificare, evaluare, reacție la risc.
  • Cunostinte detaliate privind derularea auditurilor pentru sisteme, procese și organizații.
  • Cunoștințe de specialitate privind metodologiile din domeniul Sănătății si Securității în Muncă, cum ar fi: TREPIED (Apollo), analiza evaluării riscurilor, analiza consecințelor, știința comportamentului în materie de siguranță, etc.
  • Cunoștințe de operare PC - MS OFFICE.
  • Abilități de comunicare scrisă și verbală în limba engleză (nivel avansat).

Descrierea jobului

  • Implementează și dezvoltă sistemul de management al Sănătății și Securității în Muncă pe Platforma Azomures, în conformitate cu cerintele legale și strategia în domeniu a companiei.
  • Acordă consultanță pe linie de Sănătate și Securitate în Muncă managementului companiei, în acord cu legislatia aplicabilă în domeniu.
  • Crează și implementează programe specifice Sănătății și Securității în Muncă, organizează si derulează instruiri în domeniu și activități de promovare aferente.
  • Configureaza un sistem de acordare asistență de specialitate pentru investigarea și documentarea accidentelor și/sau a near-misses-urilor, împreună cu șeful departamentului Sănătate și Securitate în Muncă. Analizează cauzele accidentelor și/sau a near-misses-urilor, implementează soluții adecvate, efectuează statistici si comunică informațiile conexe părților implicate.
  • Propune noi modalități online de instruire, comunicare, sensibilizare și constientizare a angajaților cu privire la respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă.
  • Oferă suportul în implementarea strategiei de sănătate și securitate în muncă a companiei.
  • Pregatește și gestionează programe de instruire specifică.
  • Implementează și efectuează studii privind analiza locurilor de muncă din perspectiva sănătății și securității în muncă.
  • Desfășoară sondaje și inspecții în domeniu; elaborează rapoarte scrise cu privire la constatări și recomandări pentru măsuri corective și preventive.
  • Oferă suportul privind campaniile specifice de sănătate în muncă și cu privire la dezvoltarea documentației și a standardelor Ameropa.

Cu o istorie de peste 50 de ani, Azomureș este cel mai important producător de îngrășăminte pentru agricultură din România, furnizând fermierilor îngrășăminte minerale cu Azot (N) și complexe de tip NPK.

Construcția instalațiilor de pe platforma de la Tîrgu Mureș a început în anul 1962 și s-a desfășurat în mai multe etape, ocupând astăzi o suprafață de aproximativ 100 de hectare în partea de sud-vest a orașului.

În primăvara anului 2012, compania Azomureș a intrat în proprietatea Ameropa Holding, unul dintre cei mai importanți traderi de cereale și îngrășăminte la nivel mondial.

În vederea creșterii capacităților de producție și totodată pentru a reduce impactul asupra mediului înconjurător, noul acționar a început, în vara aceluiași an, derularea unui plan de investiții pentru modernizarea instalațiilor.

Valoarea acestora a depășit suma de 240 de milioane de euro.

Publicat 29 sept. 2021 Reactualizat 27 oct. 2021 Expiră 29 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos