Gratis

Specialist Geologie

Wienerberger SRL

Candidatul Ideal

Profilul candidatului
Cautam o persoana cu solide cunostinte de geologie (geolog sau inginer geolog) si/sau cu specialitati conexe in activitatea de exploatare a rocilor destinate productiei materialelor de constructie.

Cerințe obligatorii:
  • Absolvent al facultatii de Geologie, sau a unor profile conexe Mine / Petrol si Gaze, Protectia Mediului);
  • Minimum 5 ani in activitatea de exploatare roci utile (cariere – balastiere);
  • Cunoasterea Legii Minelor si a legislatiei conexe desfasurarii activitatii de exploatare (Legea Mediului, Apelor, etc).
  • Experienta in intelegerea si pregatirea documentelor necesare (preliminarii, vize anuale ale autorizatiilor de mediu) desfasurarii activitatii de productie.
  • Cunoștinte program AutoCad / Surfer sau alt program de verificare a volumelor excavate.
  • Limba engleza si/sau germana la nivel conversational.
  • Permis auto Cat B.
Poate fi un avantaj:
  • Ințelegerea unei instalatii de tip IPPC, BAT/BREF Ceramic.
  • Atestat in managementul deseurilor sau cursuri de specialitate in acest domeniu;
  • Atestat ANRM sau recomandari / participari in eleborarea de documentatii geologice sau de mediu.

Descrierea jobului

Responsabilități
  • Desfasurarea activitatii de exploatare a resursei minerale, pregatirea subcontractorilor si a preliminarelor anuale de exploatare.
  • Pregatirea documentelor necesare pentru preliminarii, autorizatii de mediu, etc, intalniri cu autoritatile locale / nationale sau cu alte parti cu relevanta in activitatea de exploatare.
  • Mentinerea legaturii cu autoritatile nationale in activitatea de desfasurare a procesului tehnologic.
  • Intelegerea activitatii de exploatare, urmarirea desfasurarii serviciilor externe de exploatare si haldare a materiei prime, a sterilului si a decopertei.
  • Participarea la sedintele de productie, pregatirea materiei prime, realizarea de analize externe specifice domeniului de activitate;
  • Calculul redeventei miniere si coordonarea servicilui extern de topografie.
  • Urmarirea cheltuililor curente (OPEX) si pregatirea programelor de investitii (CAPEX);
  • Pregatirea documentelor necesare (preliminarii, vize anuale ale autorizatiilor de mediu)
  • Dezvoltarea si pregatirea viitoarelor perimetre cu resurse minerale: vizite in teren pentru identificarea zacamantului, probarea substantei minerale, coordonarea activitatii de foraj.
Alte informatii
Pozitia necesita deplasari frecvente in teren, in timpul activitatii de exploatare a carierelor si a activitatii de prospectiune / explorare a viitoarelor zone de interes.
Deplasari externe la anumite laboratoare din zona EU, schimb de experiente, studii, participari la cursuri de instruire.

Locatia de baza poate fi in Bucuresti sau zonele adiacente punctelor de lucru: Targoviste, Buzau.

Vino alături de noi și vei avea parte de:
  • pachet salarial motivant (salariu fix + bonus variabil);
  • al 13-lea salariu;
  • tichete de masă în valoare de 35 lei/zi;
  • prime de Crăciun și Paște;
  • decontare transport;
  • abonament medical de sănătate.

Descrierea companiei

Wienerberger - Inovație de 200 de ani

Wienerberger este cel mai mare producător de blocuri ceramice din lume și cel mai mare producător din Europa de cărămizi pentru fațada și țigle ceramice.

Povestea de succes a grupului nostru a început în Austria în urmă cu 200 de ani. Astăzi, principiile care ghidează activitatea companiei înseamnă mult mai mult decât producția de cărămidă și țiglă ceramică. Wienerberger este o companie cotată la bursă internațională și deține în prezent 197 de fabrici în 30 de țări.

Wienerberger are în România 7 fabrici - 4 unități de producție de cărămidă și 3 unități de producție de pavaje. De asemenea, exportăm produsele noastre în Ungaria, Republica Moldova și Bulgaria.

Ne dorim în continuare că succesul nostru să fie bazat pe calitate excepțională și pe inovație. Tehnologiile de ultima oră și experții din domeniu implicați în procesul de producție sunt garanția că produsele finale obținute sunt potrivite proiectelor arhitectonice moderne, performanțe energetic și mai ales sustenabile.

Publicat 25 Apr. 2024 Reactualizat 2 Mai 2024 Expiră 25 Mai 2024