Publicat 12 Oct 2017 | Expiră 11 Nov 2017

Specialist de Proiect – Portofoliu T&I

1 post

Candidatul ideal

Cerinţele postului

Studii:

  • Studii universitare tehnice sau economice ( Electronica, Telecomunicatii, Automatica, Informatica, Cibernetica).
Experienţa în muncă:
  • Cel putin un an experienta intr-un post similar de monitorizare centralizata a activitatilor unui departament sau a mai multor departamente
  • Certificare sau cursuri pregatitoare pentru certificare in management de proiect sau management operational constituie un avantaj;

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
  • Abilitati de prezentare – nivel avansat;
  • Abilitatea de a lucra in echipa;
  • Cunostinte de limba engleza – nivel avansat;
  • Foarte bune cunostinte de operare pe calculator (MS Office), cunoasterea unui program de programare si/sau BD constituie un avantaj;
  • Cunoasterea instrumentelor de raportare & BI constituie un avantaj (ex: qlikview, Oracle Discoverer, SAP BO, etc)
  • Flexibilitate si capacitate de a gestiona sarcini multiple de natura administrativa, fara sa piarda din vedere obiectivele generale;
  • Abilitatea de a negocia si de a rezolva probleme in cadrul sarcinilor/ proiectelor alocate;
  • Orientare catre client si rezultate;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Excelente abilitati de planificare, organizare si coordonare;
  • Persoana auto-motivata, capabila sa ofere indrumare colegilor/ membrilor echipei.

Descrierea jobului

SCOP: Răspunde de activitățile operaționale și administrative asociate planificarii si monitorizării centralizate a întregului portofoliu de proiecte T&I și raportării, incluzand livrabilele, milestoneurile, riscurile si dependintele dintre proiecte precum si calcularea indicatorilor de performanta specifici agregati la nivelul T&I.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:

  • Participa la definirea, monitorizarea si controlul planificarii portofoliului de proiecte a Directiei Executive Tehnologie si IT Romania
  • Participa la furnizarea intrarilor necesare din perspectiva portofoliului de proiecte pentru planurile multianuale si planurile intermediare din cadrul anului (iPF, FC 2+10/FC5+7, FC8+4, FC 10+2)
  • Aduna si analizeaza riscurile proiectelor intr-un mod centralizat calculand riscurile de executie ale intregului portofoliu
  • Acordă asistență astfel ca programul / proiectul alocat să fie in conformitate cutoate standardele, procesele și procedurile relevante in vigoare;
  • Este responsabil de asigurarea suportului administrativ si metodologic in executia proiectelor
  • Participa la adunarea informatiilor primare relationate la indicatorii de performanta T&I si ajuta la furnizarea rapoarteloragregate pe organizatie
  • Sistematizeaza si standardizeaza periodic informatiile privind performanta resurselor si calitatea serviciilor;
  • Configureaza si/sau alimenteaza cu date sistemul unificat de raportare al Directiei Executive T&I
  • Proceseaza datele de performanta in vederea calculului indicatorilor de performanta a resurselor (KPIs) si de calitate a serviciilor (KQIs);
  • Analizeaza trendul indicatorilor de performanta/ calitate si coreleaza informatia in vederea identificarii riscurilor, problemelor de retea/ serviciu si a posibilelor cauze de degradare;
  • Realizeaza rapoarte de performanta a resurselor si de calitate a serviciilor propunand imbunatatiri ale metodelor de procesare, calculare, afisare;
  • Realizeaza alte rapoarte de performanta a resurselor si calitate a serviciilor la cererea clientilor interni cu acordul sefului direct;
  • Propune noi indicatori de performanta a resurselor (KPIs- bazati pe standardele ITU, ETSI) si noi indicatori de calitate a serviciilor (KQIs) existente si/ sau lansate noi de companie, identifica sursele de date necesare in vederea monitorizarii si analizei.
  • Execută alte sarcini la cererea superiorului direct.

Specialist de Proiect – Portofoliu T&I  -  Telekom Romania Mobile Communications S.A.