Specialist achizitii

LUKOIL LUBRICANTS EAST EUROPE SRL
1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Cerințe
Cunoaste principiile si metodologiile de achizitii;

Abilitati:
- Cunoasterea principiilor si metodologiilor de achizitii;
- Capacitate de negociere;
- Abilitate in comunicare;
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Spirit de echipa;
- Adaptabilitate si receptivitatea la nou;
- Capacitatea de a utiliza PC-ul si Internet-ul;

Descrierea jobului

Atribuții
Asigura aprovizionarea cu produsele, serviciile si lucrarile necesare desfasurarii activitatii LUKOIL
Lubricants East Europe SRL (“LLEE” / “Societate”), cu respectarea legislatiei Romaniei si a tuturor actelor
normative interne ale Societatii;
Preia rapoartele de necesitate receptionate de la departamentele solicitante;
Asigura aprovizionarea corecta si la timp a produselor solicitate de beneficiari ;
Intocmeste comenzile de achizitii si le transmite catre furnizori;
Urmareste termenele de livrare, livrarea si receptia produselor;
Participa la mentinerea la zi a datelor statistice solicitate;
Receptioneaza documentele ce insotesc produsele la livrare/receptia lucrarilor/serviciilor, verifica
corectitudinea informatiilor din documente;
Preda, in termenul stabilit de la intrarea in posesie, documentele financiar-contabile (facturi, avize, chitante,
situatii de lucrari, borderouri de plata, procese verbale etc.) ce fac obiectul procesului de achizitii materiale
sau servicii, catre departamentele de specialitate ale Societatii;
Asigura corectitudinea bazei de date cu furnizori;
Participa la evaluarea periodica a furnizorilor;
Studiaza si evalueaza piata actuala sau potentiala si in functie de aceasta stabileste sursele posibile de
aprovizionare care sa asigure calitatea produselor in cantitatile necesare si la termenul solicitat
Verifica si urmareste in cel mai mic detaliu derularea corecta a contractelor sau comenzilor privind
aprovizionarea pentru care este responsabil;
Initiaza, dezvolta si intretine relatiile cu furnizorii.
Identifica, evalueaza si selecteaza potentialii furnizori si negociaza termeni contractuali.
Stabileste relatii optime cu furnizorii pentru rezolvarea in timp util si bune conditii a diferitelor situatii
Urmarestea respectarea cerintelor comerciale si de calitate, in conformitate cu oferta selectata ca fiind
castigatoare;
Negociaza contracte;
Urmareste respectarea termenilor contractuali pentru contractele de care este responsabil;
Gestioneaza comenzile de transport din momentul aparitiei necesitatii necesitatii de initiere a acestuia si pana la finalizarea transportului.

LUKOIL Romania este unul dintre cei mai semnificativi jucători de pe piaţa petrolieră și o societate cu peste 3000 angajati.

Cea mai mare parte a investiţiilor realizate o reprezintă cheltuielile pentru construcția lanțului propriu de benzinării, îmbunătăţirea imaginii şi optimizarea funcţionării staţiilor de distribuție carburanți. LUKOIL este una dintre marile companii internationale de petrol si gaze ce reprezinta 2,1% din productia mondiala de petrol.

Pozitia puternica de care se bucura compania in prezent este rezultatul unei activitati de peste 20 de ani pentru extinderea rezervelor si dezvoltarea afacerilor, prin identificarea si realizarea unor tranzactii strategice.

Investiţiile au fost direcționate cu precădere către reconstrucţia şi modernizarea reţelei de distribuţie carburanţi, extinderea reţelei de GPL, construirea unor noi staţii, dar şi implementarea unei platforme IT ultra performante, care optimizează întregul sistem de retail al LUKOIL România.

Datorită activității sale din Romania și pentru rezultatele economice înregistrate în anul 2014, LUKOIL Romania a obținut doua premii importante, și anume locul I pentru cea mai buna organizație a grupului LUKOIL în străinătate (acordat de către PAO LUKOIL) și premiul al doilea în Topul National al firmelor din Romania, categoria "Întreprinderi foarte mari" — grupa "Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate" (acordat de Camera de Comerț și Industrie a României).

LUKOIL România S.R.L. a trecut cu succes recertificarea sistemului integrat de management ISO 9001 și EN ISO 14001, devenind una dintre primele societăți din ramura petrolieră din România care îndeplinește cerințele standardului internațional în domeniul calității produselor, protecției mediului, sănătății și securității în muncă, conform versiunii standardelor din 2015. LUKOIL desfasoara in prezent multiple proiecte de explorare si productie in domeniul petrolului si gazelor in 13 tari.

Compania are rafinarii in 6 tari ( inclusiv participatii la complexul de rafinare ISAB si la rafinaria Zeeland). In prezent LUKOIL produce o gama larga de produse petroliere si petrochimice care sunt apoi distribuite in peste 30 de tari.

Publicat 13 Mart. 2023 Reactualizat 31 Mart. 2023 Expiră 12 Apr. 2023