Gratis

Software & Services Channel Business Development Manager

HP Inc

Candidatul Ideal

We are looking for a Software & Services Channel Business Development Manager to join our team to drive a transformational change in the reseller channel. Our aim is to develop partners so that they can provide a consolidated workplace experience for their customers using our software & services portfolio.

This role is ideal for people who want to be part of the emerging HP business area for the future and drive its growth and development.

The candidate, who has both strong sales and business management skills, with experience in the services and software space, would be based in a global organization, but responsible for a set of partners in Germany and integrated into the local team of Partner Business Managers. The role includes understanding, driving and achieving / over-achieving sales targets and, as part of the country sales organizations, the execution of centrally designed initiatives, utilizing global tools to promote local channel business, as well as analyzing market environment and challenges, and consolidating local requests and help needed.

Responsibility also includes establishing the right business governance with the partner landscape, managing the current channel activities, and recruiting new partners.

Scope of the role is HP’s Services and Solutions portfolio including Wolf Security / HP SureClick, HP Anyware, Proactive Insights and other software solutions.

Descrierea jobului

Responsibilities
  • Enable partners to sell HP Services & Software. Includes: Value proposition, collaterals, trainings
  • Develop and Manage partner project pipeline and achieve services/software partner sales quota
  • Software Partner enablement:
  • Partner Services joint business plan for top partners
  • PBM education on channel tools, programs, growth initiatives
  • Business dashboards & analysis
  • Linkage to technical support resources
Key performance metrics
  • Services & Software Revenue for assigned partners.
  • Services Mix / Growth initiatives performance
  • Number of partners selling Services
  • Partner share of business
  • Day to day Partner engagement together with Market Channel Sales team
Key required experience / attributes
  • Services / Software sales background
  • Partner management experience
  • Good mix of analytical and action-oriented mindset
  • Good communication skills within Market and on global level
  • Can Do Attitude
  • Business fluent in German and English

HP este un lider dovedit în sisteme personale și de imprimare, oferind inovații care să le permită oamenilor să creeze, să interacționeze și să inspire ca niciodată. Ne valorificăm poziția financiară puternică pentru a ne extinde leadershipul pe piețele tradiționale și a investi în noi tehnologii interesante. HP are un portofoliu impresionant și o conductă de inovație puternică în domenii precum: - printare 3d - imprimare multifuncțională - Cerneală la birou - tablete, phablets, caiete - stații de lucru mobile.

Viziunea HP este de a crea tehnologie care să facă viața mai bună pentru fiecare persoană, organizație sau comunitate din orice colț al globului. Lucrăm peste granițe și fără limite, credem în puterea ideilor și vrem să facem tehnologia să funcționeze pentru toată lumea. Ne diferețiem prin faptul că avem încredere că orice poate fi obținut doar dacă crezi într-adevăr în el și investim în ideile de a schimba viața și modul de lucru al oamenilor.

HP crede că ideile prosperă cel mai bine într-o cultură a muncii în echipă, motiv pentru care toată lumea – indiferent de nivel și indiferent de funcție, este încurajată să aibă idei originale, să le exprime și să le împărtășească. Fiecare membru al echipei HP este apreciat pentru abilitățile, experiențele și perspectiva unică pe care o aduce. Echipele virtuale globale împărtășesc resurse și își combină ideile mari pentru a rezolva problemele de afaceri și pentru a atinge obiectivele personale. Așa funcționăm la HP și așa cresc ideile și oamenii. Suntem concentrați asupra diversității și incluziunii și ne alimentăm cultura HP prin inovație și mentalitatea de creștere.

Lucrul în echipa HP înseamnă a împărtăsi viziunea de a ne imagina viitorul, de a face lucrurile să se intample si de a crea experiențe care să uimească atat clientii cat si angajatii. Oferim diversitate si ne bazăm pe incredere, respect si demnitate. Căutăm vizionari care sunt gata să influențeze modul în care funcționează lumea. La HP, viitorul este al tău de creat!

Publicat 27 Febr. 2024 Reactualizat 28 Mart. 2024 Expiră 28 Mart. 2024