Publicat 16 Mar 2017 | Reactualizat 23 Mar 2017 | Expiră 16 Apr 2017

Senior Product Development Specialist

1 post

Candidatul ideal

  • Studii superioare;
  • Experienta anterioara: minim 4 ani pe o pozitie similara;
  • Cunostinte avansate MS Office;
  • Limba engleza - nivel avansat;
  • Cunoasterea excelenta a structurilor si proceselor aferente produselor si vanzarii lor;
  • Experienta demonstrata in management sau coordonare proiecte interdepartamentale;
  • Buna întelegere din punct de vedere business a infrastructurii IT;
  • Orientare catre clienti si rezultate;
  • Rezolvarea problemelor;
  • Comunicare si colaborare interdepartamentala;
  • Perseverenta;
  • Asumarea responsabilitatii.

Descrierea jobului

  • Defineste cerintele si instrumentele de monitorizare in ceea ce priveste portofoliul de produse, urmareste traseul produselor pe piata pana la maturitatea tarzie;
  • Dezvolta si monitorizeaza portofoliul de produse conform cerintelor clientilor interni si externi;
  • Defineste cerintele functionale aferente produselor si/sau serviciilor adresate clientilor intocmeste planurile pentru implementarea acestora, participa la testarea si implementarea acestora;
  • Colecteaza, prelucreaza si analizeaza informatiile referitoare la produsele concurentei, imbunatatirea produselor existente si idei pentru produse noi;
  • Colaboreaza cu alte departamente din cadrul companiei in timpul proiectelor de dezvoltare/ajustare /eliminare produse;
  • Efectuează comunicarea interna in legătura cu procesele aferente managementului produselor;
  • Mentine o baza de date centralizata cu procesele si activitățile referitoare la procesele aferente managementului produselor;
  • Este la curent cu ultimele tendințe si realizări in domeniul sau de competenta;
  • Monitorizeaza si analizeaza evolutia pietei si pregateste rapoartele necesare pentru comitetele aferente;
  • Administreaza ciclul de viata al produselor, propunand si efectuand modificari noi ori de cate ori este necesar, astfel incat produsele oferite clientilor sa fie adaptate permanent cerintelor pietei si obiectivelor.

UNIQA Asigurari a devenit cea mai noua membra a UNIQA Group Austria, odata cu preluarea la finele anului 2008 a companiei UNITA, prima companie cu capital privat din Romania. UNIQA Asigurari se situeaza printre liderii pietei de asigurari generale din Romania, are in prezent aproximativ 1100 de angajati in 46 de sucursale si 101 de agentii si furnizeaza servicii pentru mai mult de 550.000 de clienti. Obiectivul UNIQA Asigurari este de a creste in mod sustinut, constant si puternic pe piata de asigurari locala, Romania reprezentand o piata foarte importanta pentru strategia UNIQA Group Austria in regiune.
UNIQA Group Austria este unul dintre cele mai dinamice si profitabile grupuri de asigurari din Centrul si Sud Estul Europei, lider al pietei austriece si jucator important pe toate cele 20 de piete in care are activitate, având aproximativ 17.500 angajati, 5,7 milioane clienti si aproape 13 milioane polite în 20 de piete regionale.
www.uniqa.ro

Senior Product Development Specialist  -  UNIQA Asigurari SA