Gratis

Senior Legal Adviser (Competition Law)

DELIVERY SOLUTIONS

Descrierea jobului

You need to successfully:

  • Provide expert counsel on competition law matters in a commercially sensitive manner;
  • Participate in drafting of all Competition law-related documentation;
  • Proactively mitigate risks and future-proof the business by contributing to a forward-looking program of competition risk mitigation;
  • Define policies to ensure that business exposure to legal risk in competition law is managed appropriately;
  • Actively participate in a group-wide competition law practice;
  • Assist the business and legal department in their day-to-day business for any competition law related matter (cooperation agreements, teaming agreements in the context of tender offers, relationships with the supply chain, distribution networks, commercial policies, research and development cooperation;
  • Manage any Competition law related investigations, pre-litigation and litigation impacting any entity of the group;
  • Be proactive in the provision of legal support and in the identification of future risks and trends, providing actionable insights to the businesses.
  • Build strong relationships with Compliance and Risk management functions to implement an effective risk mitigation program;
  • Draft board papers, regulatory decision notices, market reports, merger clearance decisions, guidelines, and articles;
  • Supporting the Legal Director on larger matters and cases.

For that, we’d love it if you had:

  • Strong academic background;
  • Min 5 years of professional experience in competition law with experiences as a lawyer and/or as an in-house legal counsel in a competition law team;
  • Expertise and significant experience of competition law concepts, with an emphasis on behavioral issues;
  • Solid judgment and ability to evaluate risk in a commercially focused way;
  • Demonstrable ability to analyze the competition law implications of business proposals with relatively little supervision, including problem-solving ability;
  • Excellent verbal and written communication skills;
  • The ability to work effectively on multiple development projects and manage the workload based on priority;
  • Very good problem-solving skills and attention to details;
  • A high standard of integrity, impartiality and transparency;
  • Fluency in English (written and spoken);

What comes with the job?

  • A motivating salary package;
  • Subscription to private medical services;
  • Specialized training and free access to learning platforms;
  • Development and promotion opportunities within a young and dynamic team.

Ce facem noi? Oferim servicii de curierat de calitate și construim cea mai mare rețea de lockere la nivel național. În prezent, expedierile Sameday sunt procesate în cele două Hub-uri logistice de lângă Chitila și Sibiu.

Am intrat pe piața de curierat în 2007, iar acum suntem unul dintre principalii jucători din piața românească. Investind masiv în tehnologie, am devenit una dintre companiile de încredere cu cea mai accelerată creștere. Fiecare experiență prin care trecem este un prilej pentru a învăța cum să devenim mai buni și, pentru că ne dorim să creștem alături de clienții noștri, am deschis drumul transparenței în curierat.

Viziunea și cultura noastră antreprenorială este legată de inovație, de dorința de evoluție și dezvoltare. De aceea asigurăm echipei noastre tinere și determinate un mediu de lucru plăcut și dinamic, precum și tot sprijinul de care are nevoie pentru ca fiecare dintre noi – și toți împreună – să creștem frumos, să fim mai buni în fiecare zi.

Dacă valorile și misiunea Sameday sunt apropiate de ale tale și ai încredere că poți pune umărul la realizarea lor, te așteptam în echipa noastră.

Publicat 5 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 5 Mai 2024