Publicat 06 Oct 2020 | Expiră 06 Nov 2020

Senior Google PPC Specialist

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- 2+ years of PPC experience in-house for a brand/retailer or an agency
- Advanced English skills (both verbal and written)
- Good understanding of how search engines work
- Good Knowledge of thе Google Ads, Google Analytics
- Google Ads Fundamentals and Advanced Certified
- Comprehensive understanding of keyword research
- Good analytical skills
- Advanced knowledge of Excel
- Strong understanding of how PPC fits into thе area of digital marketing
- Excellent Communication skills
- Excellent interpersonal skills
- Excellent at working with deadlines
- Organized, self driven and proactive
- Excellent problem solving skills and meticulous attention to detail
- Seek continuously to improve their work and learn.

Descrierea jobului

- Crеatе аnd mаnаge PPC campaigns on the biggest plаtforms: Googlе Ads, Youtube Ads, Fаcebook Ads, Wаzе Ads, LinkеdIn Ads аnd othеr;
- Conduct extensive keyword rеsеаrch, anаlyzе & tеst kеyword performance;
- Analyze and test different creative, different ad copy;
- Continuously optimize in order to achieve client’s ROI targets
- Key Analytics & Performance reporting to team members and to clients.
- Providing clear reports and analysis on performance across multiple marketing channels and segmentations to better advise on-going strategy (. traffic source (organic, PPC, direct), device type, geographic location)
- Reporting on key metrics, interpreting and analysing trends and providing insights based on available web analytics data;
- Using A/B testing to improve customer satisfaction and site performance;
- Combining web analytics and customer data to develop key customer insights;
- Analyzing online user behavior, conversion data and the customer journey;
- Monitoring web related data and drawing business conclusions from the data;
- Ensuring integrity of web analytics data and integrating with other sources of data;
- Spotting the potential to implement new methodologies and improve analytical procedures;
- Identifying and monitoring emerging trends, threats, innovations and competition

Descrierea companiei

Salutare!
Noi suntem Happy Advertising si, pe scurt, construim impreuna cu clientii nostri un mediu de business puternic atat in online cat si in offline. 10 ani de experiență, know-how-ul specialiștilor noștri și referințele noastre internaționale transformă Happy Advertising într-o agentie digitală premium.

Experiența noastră va contribui în mod esențial crearea unui business online pentru dvs. Nu ne-am limitat la piața de profil națională, pentru că ne-am dorit întotdeauna să ne depășim propriile limite, iar acest lucru ne-a oferit posibilitatea să dezvoltăm proiecte în țări precum Franța, Danemarca, Statele Unite și Australia. În total, avem clienti în 23 de țări, iar numărul este în creștere. De asemenea, aceste proiecte i-au determinat și pe alții să ne contacteze pentru a ne deveni parteneri. În prezent, agenții din Florida, Boston și Geneva exporta dezvoltarea de proiecte către noi, iar acest lucru ne șlefuiește experiența internațională și ne oferă posibilitatea să fim mult mai versatili când vine vorba de proiecte.

Echipa noastră este construită din 20 oameni profesioniști, autodidacți, experți în domeniile în care activează și care sunt în permanență aflați în depășirea propriilor limite. Acest lucru ne ajută să lucrăm eficient unii cu alții, dar în același timp ne creează mediul ideal de a învăța unii de la alții.

Expirat
Senior Google PPC Specialist  -  Happy Advertising

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles