Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu 2400 RON
Limbă străină Nespecificat
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • studii de bază superioare S / ECTS+M / SSD / ECTS - specializarea energetică / electroenergetică, electrotehnică sau electromecanică;
  • experiență minim 3 ani în exploatarea instalațiilor de transport și distribuție al energiei electrice;
  • capacitate de a evalua și de a lua decizii, responsabilitate, promptitudine în rezolvarea sarcinilor primite;
  • echilibru emoțional, atenție concentrată și distributivă, simțul observației, capacitate de analiză și de sinteză;
  • bună capacitate de relaționare, adaptare la reguli și instrucțiuni;
  • cunoștințe utilizare PC, utilizare software-uri adecvate domeniului de teleconducere a stațiilor electrice;
  • capacitate de concentrare, operativitate în condiţii de lucru sub presiune psihologică (incidente, avarii, etc.)
  • rezistență la stres şi efort prelungit;

Descrierea jobului

  • monitorizare regim de funcționare al ansamblurilor funcționale din stațiile telecomandate, în conformitate cu regulamentele de exploatare, procedurile operaționale, instrucțiunile tehnice interne și dispozițiile personalului ierarhic superior pe linie operativă și administrativă;
  • efectuare acționări ale ansamblurilor funcționale (echipamente de comutație) și manevre prin telecomandă pentru echipamentele de 110 kV MT și servicii interne de curent alternativ și curent continuu, iar la cererea Centrului de Dispecer cu comandă nemijlocită și la 400 kV și 220 kV;
  • întocmire Foi de Manevră de Execuție în cazul manevrelor executate de la CTSI prin telecomandă;
  • aplicare ITI şi PO privind lichidarea avariilor întocmite la nivelul fiecărei staţii exploatate operativ de CTSI;
  • urmărire funcţionare corectă a sistemului SCADA al CTSI;
  • întocmire și completare evidențe operaționale prevăzute în nomenclatorul documentației operaționale din CTSI și păstrarea documentației în mod corespunzător;
  • înregistrare în registrul de tură a tuturor dispoziţiilor primite, acţiunilor dispuse, confirmările / rezultatele primite;

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice “Transelectrica” – S.A. este operatorul de transport și de sistem din România, având un rol cheie pe piața de energie electrică din România.
Compania gestionează, operează, întreține, modernizează și dezvoltă sistemul electric de transport și asigură schimburile de electricitate între țările Europei Centrale și de Răsărit. Este responsabilă pentru transportul energiei electrice, funcționarea sistemului și a pieţei, asigurarea siguranței Sistemului Electroenergetic Naţional. De asemenea, reprezintă principala legătură dintre cererea și oferta de electricitate, echilibrând permanent producția de energie cu cererea.

Publicat 2 iul. 2021 Expiră 1 aug. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos