Publicat 29 Mar 2017 | Reactualizat 28 Apr 2017 | Expiră 29 Apr 2017

Sef departament producție / expediție

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 4 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

1. Pregătire necesară postului:
- Studii superioare finalizate în domeniul electronic, electrotehnic, TCM.
- Studii postuniversitare sau masterat în unul din domeniile: electronic, electrotehnic sau similare sau management
- Reprezintă un plus studiile în domeniul sănătății și securității în muncă

2. Experienţă necesară:
- Minim 4 ani pe un post similar sau în activități și responsabilități de coordonare a producției, de management în domeniul tehnic, etc.

3. Cunoștințe:
- Cunoştinţe foarte bune privind funcționarea, utilizarea și mentenanța mașinilor electrice și electronice;
- Cunoştinţe foarte bune privind evaluarea și prevenirea riscurilor pe linie de sănătate și securitate în muncă;
- Cunoştinţe foarte bune privind formarea și managementul echipelor, evaluarea și motivarea angajaților
- Cunoștințe de gestiune (recepție, înregistrare, depozitare, utilizare, livrare);
- Cunoștințe de concepere şi redactare a evidențelor, statisticilor și rapoartelor;
- Foarte bune cunoștințe de operare PC: MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
- Cunosșterea limbii franceze sau a limbii engleze (mediu: citit, scris, vorbit)
- Cunoaşterea legislaţiei şi a bunelor practici în domeniul

4. Cerințe pentru exercitare:
- inteligență generală de nivel superior (capacitate de analiză și sinteză, capacitate de deducție logică, flexibilitatea gândirii, capacitate de decizie);
- inteligență emoțională de nivel superior (empatie, echilibru emoțional, foarte bună capacitate de relaționare interumană)
- inițiativă, proactivitate;
- atenție concentrată și distributivă;
- ușurință, claritate, coerență în exprimarea ideilor atât în scris cât și oral;
- asumarea responsabilităților;
- adaptare la sarcini de lucru schimbătoare;
- deprinderi tehnice;
- deprinderea de a lucra în echipă;
- deprinderi de cercetare și investigare, de culegere, clasificare și interpretare a informațiilor;
- capacitate de planificare și organizare a operațiilor și activităților, de pregătire de materiale și rapoarte de analiză;
- capacitate de a acorda consultanță/ consiliere în domeniul de responsabilitate;

Descrierea jobului

• Conduce departamentul de Producție & Expediție și se subordonează Directorului Tehnic al companiei.
• Planifică, organizează, coordonează, supervizează, monitorizează şi evaluează activitatea departamentului Producție & Expediție, în vederea realizării în condiții optime și conform obiectivelor organizației a activității acestuia.
• Implementează proiectelor organizaţiei la nivelul departamentului pe care îl conduce.
• Este responsabil de verificarea calității executării sarcinilor de către membrii departamentului.
• Răspunde de calitatea produselor activității subordonaților, astfel încât acestea să fie conforme cu normele interne și cele legale.
• Răspunde de respectarea termenelor de livrare a produselor (producție, expediere) de către departamentul din subordine și a termenelor de finalizare a proiectelor/activităților de către membrii echipei.
• Se asigură de buna funcționare a mașinilor, utilajelor și de conformitatea instrumentelor de lucru utilizate de subordonați.
• Anunță și face propuneri de îmbunătățire către superiorul ierarhic în cazul în care apar neconformități nefuncționalități privind instrumentele de lucru, utilajele, mașinile, spațiul de lucru sau calitatea produselor.
• Este responsabil de implementarea și respectarea regulilor privind sănătatea și securitatea în muncă la nivelul departamentului pe care îl conduce și în relația sa și a echipei sale cu ceilalți angajați din companie.
• Asigură piesele și necesarul de materiale pentru buna desfășurare a activității departamentului.
• Se asigură de obținerea și deținerea tuturor autorizațiilor și certificărilor necesare pentru desfășurarea activității departamentului.
• Ține evidența tuturor documentelor legate de activitatea departamentului (contracte, autorizații, certificări, înregistrări, comenzi, achiziții,
• Negociază, împreună cu șeful ierarhic, contracte cu furnizorii care asigură utilaje, mașini, instrumente de lucru pentru departamentul pe care îl conduce.
• Gestionează relația cu parteneri și furnizori conform prevederilor interne.
• Realizează analiza muncii și participă la realizarea profilelor pentru posturile din cadrul echipei sale și a fișelor de post împreună cu departamentul Resurse umane.
• Realizează integrarea profesională a angajaților noi din echipa pe care o conduce.
• Pregătește și susține training-uri interne pentru însușirea atribuțiilor de serviciu și a responsabilităților de către echipa din subordine.
• Realizează evaluarea profesională a angajaților din subordine.
• Paticipă la implementarea strategiei și acțiunilor de motivare a angajaților și de tip work-life-balance și propune și gestionează proiecte și acțiuni interne în acest sens la nivel de echipă.
• Realizează, împreună cu departamentul ISO și cu responsabilii pe SSM și PSI/SU, procedurile și instrucțiunile de lucru pe domeniul de activitate.

Up Romania isi propune sa ofere clientilor si partenerilor sai servicii integrate care sa le simplifice interactiunile, procesele, deciziile, adoptand o atitudine de intelegere profund umana a nevoilor acestora si sustinand bunele practici de responsabilitate sociala.
Misiunea noastra este sa aducem valoare prin empatie, printr-o intelegere a nevoilor si o atitudine deschisa fata de clienti si parteneri.
Valorile noastre ne ghideaza in toate actiunile. Promovam responsabilitatea, solidaritatea, inovatia, echitatea, antreprenoriatul. Ne dorim alaturi de noi persoane care sa simta si sa actioneze conform acestor valori.

Sef departament producție / expediție  -  UP ROMANIA (CHEQUE DEJEUNER ROMANIA SRL)