Sef birou financiar - contabilitate - Piatra Neamt

Troleibuzul S.A. 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

- Studii superioare economice finalizate;
- Minim 5 ani experiență în domeniul finanicar-contabil;
- Reprezintă un avantaj dacă candidatul a mai lucrat în societăți comerciale cu capital de stat;
- Cunoașterea programului WinMENTOR;
- Cunoștințe bune de MS Office – Excel, Word;
- Cunoștințe financiar-contabile aprofundate, cunoștințe solide privind legislația în vigoare din domeniul financiar-contabil, fiscal, cunoașterea practicilor contabile;
- Integritate si corectitudine;
- Capacitatea de adaptabilitate, organizare şi prioritizare a activităţilor cu respectarea termenelor limită;

Descrierea jobului

- Organizează şi asigură executarea corectă şi la timp a înregistrărilor contabile, cronologic şi sistematic, potrivit planurilor de conturi şi normelor legale, pe baza documentelor justificative ale tuturor operaţiunilor patrimoniale;
- Elaborarea şi implementarea sistemului de evidenţă financiar-contabilă şi a contabilităţii de gestiune la nivelul firmei;
- Asigură întocmirea şi arhivarea documentelor justificative şi a registrelor contabile conform legislaţiei în vigoare;
- Ține evidenţa avansurilor din trezorerie şi întocmeşte notele contabile;
- Întocmeşte balanţele analitice la clienţi, furnizori şi avans trezorerie; furnizează date sintetice şi analitice în vederea întocmirii situaţiilor financiare decadale şi anuale, a bugetului de venituri şi cheltuieli şi a dărilor de seamă statistice;
- Asigură evidenţa datoriilor faţă de bugetul statului, bugetele locale, furnizori, salariaţi, ţine evidenţa impozitelor şi taxelor aferente activităţilor societăţii;
- Efectuează calculul amortizării şi încadrarea corectă a costurilor pe locuri de consum, întocmeşte nota contabilă privind mişcarea mijloacelor fixe şi a amortizărilor, atât pentru contabilitatea financiară, cât şi pentru cea de gestiune;
- Verifică, prin sondaj, mişcările de stocuri, urmărind încadrarea corectă a costurilor pe locuri de consum şi în contabilitatea internă şi de gestiune;
- Stabileşte, împreună cu factorii de decizie ai activităţilor, centrele de cost şi purtătorii acestora, urmăreşte încadrarea corectă a documentelor primare, pe centre de cost şi activităţi;
- Întocmeşte ordinele de plată privind obligaţiile de plată către bugetul de stat, bugetele speciale şi locale, furnizori, etc., urmărind încadrarea în termenele scadente;

Societatea comercială Troleibuzul S.A. are ca principal obiect de activitate transporturi urbane, suburbane și metropolitane de călători.
Publicat 7 Iun. 2022 Expiră 7 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.