Gratis

Sales Representative Central Europe

SC DECO CENTER SRL

Candidatul Ideal

Qualifications:
  • Proven experience in sales management or a similar role.
  • Excellent organizational and time management skills.
  • Proficiency in ERP/CRM software and Microsoft Office Suite.
  • Strong communication and problem-solving abilities.
  • University education.
  • Fluency in English; additional languages such as German, Italian, Polish or Hungarian is a plus.

Skills:
  • Team spirit and dynamism.
  • Sense of initiative.
  • Textiles or interior textiles market knowledge is a plus.

Descrierea jobului

Join our team at Mendola Fabrics Romania as a Sales Manager for Europe, where you'll spearhead our expansion efforts in the interior textiles industry. You'll manage client relationships, develop new markets, and oversee sales operations to drive growth across Europe.

Responsibilities:
  • Develop and execute the European channel SME sales strategy to achieve new clients and sales targets.
  • Identify, qualify, and capitalize on commercial opportunities.
  • Cultivate fruitful relationships with key contacts across textiles/curtains companies.
  • Review market dynamics to adjust pricing and stay ahead of competitors.
  • Negotiate partner agreements in line with company policies.
  • Ensure accurate order processing and timely delivery to enhance customer satisfaction.
  • Utilize ERP/CRM systems for effective customer management and sales reporting.
  • Coordinate sales meetings, events, and promotional activities.
  • Prepare and maintain sales documentation including contracts and quotations.
  • Analyze sales data to identify growth opportunities and enhance sales strategies.
Workplace:
  • Based in Cluj Napoca or NW Transylvania.
  • Combination of fieldwork 50/50 with office work, and partial home-office,

Rewards:
  • Permanent work contract.
  • Competitive salary package with bonus.
  • Modern office amenities.
  • Provided laptop, phone, and business car.

Take the lead in driving Mendola Fabrics' success across Europe. Join us today!

Mendola Fabrics, membru al grupului de firme Mendola, este o companie cu o experiență de peste 15 ani în domeniul comercializării țesăturilor pentru perdele și draperii pe piața din România, timp în care a reușit să devină cel mai mare distribuitor în acest domeniu din țară.

Sortimentul bogat de perdele şi draperii completat cu articole textile pentru dormitor, living, baie şi bucătărie este pus la dispoziția pieței de specialitate din România și Europa, datorită colaborărilor profesionale dezvoltate cu unele dintre cele mai semnificative companii de specialitate din lume. Achiziționarea cu grijă a produselor oferite, ne-a ajutat și ne ajută în continuare să devenim cel mai căutat furnizor de metraje pentru perdele și draperii, galerii și șine, perne, pilote, lenjerii de pat, pături și prosoape în zona de est a Europei.

Publicat 29 Febr. 2024 Reactualizat 28 Mart. 2024 Expiră 30 Mart. 2024