Gratis

SALES MANAGER

Candidatul Ideal

Abilităţi de leadership - organizare si motivarea echipei
Abilităţi de comunicare si persuasiune
Responsabilităţi de supraveghere/supervizare
Abilităţi superioare de operare PC
Capacitatea de a lua decizii
Capacitatea de a lucra sub presiune
Raţionament pentru urmărirea metodelor de lucru
Raţionament pentru a crea, a formula şi a evalua implementarea politicilor firmei
Gândire sistemică

Descrierea jobului

Gestionarea activităţiilor de vânzare , a echipei si coordonarea acestora pentru atingerea targetului de vanzare;
O buna conlucrare si cooperare cu departamentele conexe in mod special -Achizitii/ Productie/Transport;
Promoarea imaginii companiei;
Să se asigure că activitatea de vânzări şi marketing se desfăşoară după cele mai înalte standarde de etică conform politicii;
Să dezvolte, menţină şi extindă portofoliul de clienţi în concordanţă cu cele mai înalte standarde ale eticii stabilite de firma;
Să se asigure cele mai ridicate standarde de deservire şi satisfacere a cerinţelor clientului;
Să asigure stricta implementare a polticii de vânzări;
Conducerea şi urmărirea activităţii back office si on site, urmând ca în acest sens;
Să organizeze programul săptamânal de vanzari pentru o mai bună utilizare a timpului;
Să se asigure că a fost promovată toată gama de produse;
Să sprijine activitatea reprezentantilor prin exemplu propriu;
Să asigure o buna activitate şi disciplină în cadrul echipei de vanzari;
Să întreţină discuţii periodice cu echipa pentru promovarea spiritului şi moralului de echipă;
Menţinerea datelor privind clienţii şi potenţialii clienţi pe baza informaţiilor puse la dispoziţie de catre echipa de vanzari;
Monitorizarea si în revistă a nivelului productivităţii;
Monitorizarea implementării politicii de creditare a clienţilor;
Monitorizarea debitorilor şi acordarea de asistenţă dispeceri desfacere pentru reducerea debitorilor şi clienţilor rău platnici;
Comunicarea cu dept Achizitii si Marketing pentru nevoile clientilor si trendul pietelor;
Să se asigure că clienţii au un stoc din gama produselor, evitând însă suprastocurile;
Să trateze prompt şi eficient orice problemă şi/sau plângere venită de la clienţi, atunci când acestea nu pot fi tratate de personalul de desfacere, asigurând satisfacerea cerinţelor clientului la cele mai ridicat nivel;
Să se asigure că personalul din subordine isi îndeplineste sarcinile;
Să raporteze orice pierderi vânzări/client;
Să cerceteze cauza pierderilor survenite şi să anunţe Administratorul companiei;
Să prezinte administratorului anual, lunar şi săptămal obiectivele privind KPI depatamentali;
Să realizeze săptămanal analize privind evoluţia vânzărilor în raport cu obiectivele planificate, motivele; nerealizărilor acestora(daca e cazul), reeşalonarea obiectivelor, soluţii optime pentru redresarea problemelor şi termen de realizare a acestora;
Urmărirea corectitudinii întocmirii documentelor (în principiu): facturi fiscale, facturi proforme, oferte de preţ, precum şi a reducerilor de preţ/client sau promoţionale;
Urmărirea realizării obligaţiilor şi sarcinilor reprezentanţilor de vânzări;
Urmărirea post vânzare;
Urmărirea/instruirea reprezentanţilor de vânzări în implementarea şi folosirea celor mai noi facilităţi oferite de programul soft, precum şi a celor vechi;
Organizare de şedinţe operative cu repr. de vânzări, săptămânal, lunar;
Să propună soluţii pentru modernizarea continua conform cerinţelor, a programului de gestionare soft;
Să viziteze periodic (trimestrial ) diferiţi clienţi sau potenţial clienţi, pentru :
De a dezvolta contracte/contacte noi,
Să întărească legăturile cu clienţii vechi,
Să strângă informaţii privitoare la satisfacţia clienţilor,reclamaţiile acestora,
Să se informeze asupra concurenţei, tendinţelor pieţei, preţurile practicate,
Să intelega si la nevoie sa faca si partea de executie.
Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 14 Mart. 2024 Expiră 13 Apr. 2024