Publicat 13 Iun 2019 | Reactualizat 13 Iul 2019 | Expiră 14 Iul 2019

Sales Analyst

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Experienta min. 3 ani si competente demonstrate intr-un rol similar
Abilitati excelente Excel (nivel avansat) si baze de date;
Limba engleza minim nivel mediu;
Abilitati de analiza, comunicare scrisa, planificare & organizare

Avantaj
Cunoastere SAP si QlikView; studii superioare in domeniile marketing, statistica, matematica,finante sau similar.

Descrierea jobului

Postul este integrat in departamentul Vanzari - BA (Business Analysis). Rolul presupune in principal: intocmire situatii si analize relevante pentru business, bazate pe sistemele de raportare ale companiei precum si administrarea si dezvoltarea instrumentelor de analiza vanzari.

Descriere: Sales Analyst colaboreaza cu managementul departamentului vanzari pentru a asigura acuratetea si validitatea informatiilor, intocmeste rapoartele necesare pentru desfasurarea si optimizarea activitatii comerciale, asigurand asistenta si suport pentru monitorizare si raportare vanzari, clienti, canale, tip produs .

Activitatile principale:

  • Centralizarea informatiilor primite din teritoriu si mentinerea/ actualizarea bazei de client;
  • Intocmirea de rapoarte periodice -zilnice, saptamanale, lunare, trimestriale, anuale, precum si rapoarte punctuale necesare echipei de vanzari (evaluare promotii, rapoarte IMS – based; rapoarte la cerere pt mgm sales; calcul bonus);
  • Analiza si interpretarea datelor din sistemul de raportare;
  • Monitorizarea pietei/ competitiei, oferind informatii despre actual si trenduri;
  • Managementul contractelor in derulare, gestionand si actualizand informatiile in functie de realizat, cu raportarea deviatiilor +/- catre managementul in vanzari si field;
  • Monitorizare indicatori de performanta (cifra de afaceri, cota de piata, pret)

PPG Romania SA, part of PPG Group – a market leading company activating in the paints industry.

www.ppg.com

We protect and beautify the world.

Expirat
Sales Analyst  -  PPG ROMANIA