Responsabil SSM si SU

SC.KANDIA DULCE SA
1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Cerințe:
  • Studii superioare profil tehnic;
  • Absolvent curs Inspector Securitate și Sănătate în Muncă de 80 de ore;
  • Absolvent curs postuniversitar "Evaluator riscuri de accidentare și îmbolnăvire profesională";
  • Absolvent curs cadru tehnic cu atribuții Situații de Urgență;
  • Experiență de lucru de minim 2 ani în domeniul SSM și SU într-o companie de producție;
  • Foarte bună cunoaștere a legislației în domeniul pe care îl coordonează;
  • Cunoștințe operare PC MS-Office (Word, Excel, Power Point);
  • Foarte bune abilități de comunicare, planificare și prioritizare.

Descrierea jobului

Responsabilitățile postului:
  • Planifică, organizează și monitorizează activitățile și elaborează documentația specifică SSM și SU, asigurându-se de respectarea tuturor cerințelor legale aplicabile pentru întreaga companie (Comitetul SSM; Registrul unic de evidență; Planul de Prevenire și Protecție, Normativul privind acordarea echipamentului de protecție etc.);
  • Este responsabil pentru identificarea pericolelor și întocmirea, modificarea sau completarea evaluării riscurilor pentru securitatea și sănătatea lucrătorilor, inclusiv la alegerea echipamentelor de muncă și la amenajarea locurilor de muncă, ținând seama de natura activităților;
  • Elaborează, modifică sau completează instructiunile proprii pentru completarea și/sau aplicarea reglementărilor SSM, în funcție de particularitățile activităților și ale locurilor de muncă;
  • Elaborează tematica pentru instruire, stabilește periodicitatea adecvată pentru fiecare loc de muncă, asigură informarea și instruirea lucrătorilor și verificarea cunoașterii și aplicării de către aceștia a informațiilor primite;
  • Asigură instruirea introductivă pentru noii angajați și cea periodică, în domeniul SSM și SU; Gestionează fișele individuale de instruire SSM și SU;
  • Aduce la cunoștința conducerii, în cel mai scurt timp posibil, evenimentele/ accidentele de muncă suferite de angajații Kandia Dulce și participă la cercetarea tuturor accidentelor de muncă care au loc în Kandia Dulce;
  • Asigură înregistrarile specifice conform prevederilor legale în cazul accidentelor de muncă și/sau îmbolnăvirilor profesionale și raportările la termenele date de cerințele legale sau la solicitarea autorităților abilitate;
  • Efectuează controalele interne la locurile de muncă și informează în scris angajatorul asupra deficiențelor constatate și asupra măsurilor propuse pentru remedierea acestora;
  • Evaluează periodic (prin sondaj) cunoștințele în domeniul protecției muncii la diverse locuri de muncă (cele care prezintă un grad mai mare de risc).

Kandia Dulce este una dintre cele mai importante companii din domeniul dulciurilor de pe piața din România, având în portofoliu mărci de tradiție precum Kandia, Laura, Măgura, Rom, Silvana și Sugus.
Publicat 25 Ian. 2023 Expiră 24 Febr. 2023