Publicat 24 Mai 2019 | Reactualizat 14 Iun 2019 | Expiră 23 Iun 2019

Responsabil SSM, PSI si RSVTI

1 post

Candidatul ideal

  • Studii medii/superioare;
  • Cursuri de specialitate: securitate si sanatate in munca, situatii de urgenta, mediu, operator responsabil cu supravegherea tehnica a instalatiilor/echipamentelor din domeniul ISCIR;
  • Cunostinte de legislatie specifica;
  • Cunostinte bune de operare PC (MS Office);
  • Cunostinte de limba engleza – nivel mediu(scris, citit, vorbit);
  • Persoana organizata, responsabila, cu spirit de initiativa;
  • Experienta in domeniu constituie un avantaj;

Descrierea jobului

  • Coordoneaza activitatea de sanatate si securitate in munca, PSI , RSVTI in sediul societatii;
  • Urmareste utilizarea in conditii de siguranta a echipamentelor si utilajelor;
  • Verifica respectarea de catre toti lucratorii a cerintelor prevazute in Conventia SSM-SU-Mediu, in Regulamentele si Procedurile aplicabile;
  • Efectueaza instructajul de SSM si SU la locul de munca;
  • Efectueaza controale la toate locurile de munca pentru a verifica gradul de respectare a instructiunilor specifice de SSM, PSI si protectia mediului ;
  • Intocmeste necesarul de documentatii cu caracter tehnic de informare si instruire a lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
  • Verifica mentinerea evidentei echipamentelor de munca şi urmărirea ca verificările periodice / incercarile periodice ale echipamentelor de munca, sa fie efectuate conform cerintelor legale sau alte cerinte;
  • Participa la activitatea de evaluare a riscurilor profesionale impreuna cu sefii de departamente;
  • Auditeaza activitatea proprie si propune masuri de imbunatatire in domeniul SSM si PSI;
  • Elaboreaza, actualizeaza periodic normativul echipamentelor individuale de protectie si identifica impreuna cu maistrii si sefii de echipa necesarul suplimentar al echipamentelor individuale de protecţie pentru toate posturile de lucru din zonele de lucru;
  • Intocmeste notificarile catre ITM ale CSSM si participa la CSSM;
  • Prelucreaza datele solicitate si raporteaza periodic conducerii locale;
  • Stabileste necesarul de instruire pentru personalul din fabrica in domeniul SSM-PSI -RSVTI;
  • Mentine legatura cu serviciul extern de medicina muncii in vederea supravegherii starii de sanatate a angajatilor, analizeaza si propune solutii in baza raportului controlului medical periodic;
  • Stabileste zonele care necesita semnalizare de securitate şi sănătate în munca, stabilirea tipului de semnalizare necesar şi amplasarea acestuia;
  • Participa la cercetarea evenimentelor;
  • Intocmeste documente in cadrul Sistemului de management SSM impreuna cu firma de consultanta;
  • Efectueaza instructajul firmelor colaboratoare care desfasoara activitati la sediul societatii;
  • Mentine autorizatia de mediu la zi si efectueaza raportarile lunare la APM Brasov;
  • Participa la controalele efectuate de ITM, APM Brasov si ISCIR;

Horizon Global is the #1 designer, manufacturer and distributor of a wide variety of high-quality, custom-engineered towing, trailering, cargo management and other related accessory products in North America, Australia and Europe. The Company serves OEMs, retailers, dealer networks and the end consumer as the category leader in the automotive, leisure and agricultural market segments. Horizon provides its customers with outstanding products and services that reflect the Company’s commitment to market leadership, innovation and operational excellence. The Company’s mission is to utilize forward-thinking technology to develop and deliver best-in-class products for our customers, engage with our employees and realize value creation for our shareholders.

Horizon Global is home to some of the world’s most recognized brands in the towing and trailering industry, including: BULLDOG, Draw-Tite, Fulton, Hayman Reese, Reese, ROLA, Tekonsha, and Westfalia. Horizon Global has approximately 4,700 employees in 67 facilities across 21 countries.

Responsabil SSM, PSI si RSVTI  -  Horizon Global