Publicat 04 Oct 2019 | Expiră 04 Nov 2019

RESPONSABIL MEDIU

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Experienta in tratarea apei
Diploma si Experienta ca si Responsabil de Mediu
Experienta in coordonarea personalului

Descrierea jobului

Sa urmareasca legislatia de mediu şi schimbarile acesteia si sa le aplice corespunzator activitatii pe care o desfasoara
Sa cunoasca si sa respecte legislatia in vigoare cu privire la colectarea selectiva a deseurilor la locul de producere, precum si in ceea ce priveste eliminarea, valorificarea acestora
Sa respecte si sa aplice obligatiile de mediu ale fabricii, impuse prin autorizatiile in vigoare: - monitorizarea lunara, semestriala, a factorilor de mediu si raportarea rezultatelor la autoritati, in termenele stabilite prin autorizatii
Raportarea, lunara, a gestiunii deseurilor
Raportarea, lunara, a emisiilor, a situatiei ambalajelor si deseurilor de ambalaje, la Administratia Fondului pentru Mediu
Sa coordoneze, sa urmareasca si sa raspunda de activitatile de Protectie a Mediului din cadrul societatii si sa asigure interfata cu autoritatile si furnizorii de servicii pentru Protectia Mediului
Sa asigure pregatirea si sa participe la controalele autoritatilor de mediu, precum si la realizarea, in timp util, a masurilor inscrise in rapoartele de inspectie ale autoritatilor de mediu
Sa urmareasca gestiunea chimicalelor, existenta Fiselor cu Date de Securitate (elaborate conform cerintelor REACH), pentru substantele folosite in cadrul societatii, impreuna cu Serviciul Achizitii si cu sefii de servicii/instalatii
Sa urmareasca consumul zilnic si lunar de chimicale din cadrul instalatiilor pe care le are in subordine; sa elaboreze comenzile (in SAP), astfel incat sa asigure continuitatea aprovizionarii cu chimicalele necesare; sa elaboreze inventarul, lunar, al chimicalelor, conform solicitarii responsabilului din societate
Sa urmareasca, zilnic, parametrii de calitate ai apelor (atat pe flux, cat si al celor deversate din Statia de Epurare, precum si al celor care vin in statie, din procesul de productie) – prin analizele efectuate de catre laborantul de tratare ape
Sa informeze conducerea societatii asupra calitatii apelor deversate, a gazelor evacuate in atmosfera, asupra abaterilor de la parametrii de calitate aprobati, precum si asupra depasirilor limitelor impuse de catre autoritati; sa gaseasca solutii de eliminare a abaterilor.
Sa urmareasca stocurile de deseuri din cadrul depozitelor de deseuri periculoase si nepericuloase si sa asigure, impreuna cu gestionarul de deseuri, eliminarea acestora, astfel incat sa evite formarea de stocuri
Sa coordoneze activitatea instalatiilor pe care le are in subordine si sa asigure lucrarile de mentenanta periodica, precum si cele care apar in functionare, prin colaborare cu Serviciile Mecanic si Electric
Sa efectueze, lunar, instructajul SSM/SU al salariatilor din subordine
Sa efectueze instruiri periodice, privind protectia mediului/gestiunea deseurilor, cu salariatii din fabrica, in colaborare cu responsabilul de calitate al fabricii

Yildiz Entegre se mândrește cu serviciile de calitate pe care le oferă la nivel global și cu standardele înalte practicate ca lider al sectorului de industrie forestieră din Turcia. Suntem una dintre locomotivele principale ale economiei turce, dar suntem prezenți și pe piața mondială păstrând etalonul de calitate a produselor și a serviciilor post-vânzare, în timp ce dezvoltăm rețeaua de puncte de vânzare. Continuăm să lucrăm cu echipa de producție pentru a crea noi surse prin care să aducem valoare adăugată industriei în care activăm.

În fiecare zi producem 8700 m3 de plăci în cele 7 fabrici construite pe o suprafață totală de peste 500 de hectare. În aceste fabrici producem MDF melaminat, PAL, PAL melaminat, parchet laminat, uși din MDF, MDF vopsit, fronturi de dulap din MDF, fețe de uși, tapet, adezivi și altele. În momentul de față exportăm produse și servicii de calitate în peste 50 de țări, reflectând ideile celor peste 2000 de angajați.

În locurile unde ne desfășurăm activitatea avem grijă de mediul înconjurător prin modalitatea de producție, fiind conștienți că trebuie să reducem la minim impactul asupra naturii. Având în minte motto-ul ”nu lăsa ca ceea ce produci azi să îți afecteze viitorul”, suntem responsabili față de generația actuală și cea viitoare din punct de vedere social, cultural și de mediu. Susținem activități împreună cu organizațiile non-guvernamentale, dar suntem și activi în a planta mii de copaci din resurse proprii.

Ne dorim să fim parte din viața familiei tale prin produsele și serviciile pe care ți le oferim. Yildiz Entegre poate fi parte a bucuriei tale din fiecare zi.

Viziune – Ne propunem să fim în top 5 producători din lume cu branduri mereu inovative și creative, folosindu-ne de strategii de creștere sustenabilă.

Misiune – Lucrăm constant să aducem valoare în sectorul forestier având grijă de natură și investind în viitorul domeniului nostru. Continuăm să creăm și să gândim produse de calitate, de încredere și durabile, ascultând vocea clienților noștri și protejând mediul înconjurător.

www.yildizentegre.ro

Expirat
RESPONSABIL MEDIU  -  YILDIZ ENTEGRE ROMANIA S.A.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles