Reporting Specialist (NBR) - FINANCE Department

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

• Licențiat în: Cibernetică/ Statistică/ Informatică/ Finanțe/ Contabilitate;
• Experiență 2- 3 ani pe un rol similar;
• Abilități în lucrul cu calculatorul: nivel avansat Excel (lucrul cu fișiere cu link-uri, formule avansate, grafice, pivoți, optimizarea rapoartelor existente etc.), începător SQL (capabil să construiască și să înțeleagă un script SQL simplu);
• Buna cunoașterea și înțelegere a produselor bancare, cunoștințele de IFRS sunt un avantaj;
• Cunoștință de limbă engleză (vorbită și scrisă) cel puțin nivel mediu.

Descrierea jobului

• Pregătirea și trimiterea de raportări către Banca Națională a României, Ministerul Finanțelor, Institutului Național de Statistică, managementul băncii și sediul central (cum ar fi: FINREP, Bilanțul monetar, Ratele medii ale dobânzii, Rezerva minimă obligatorie, Balanța de plăți, Tranzacții zilnice pe piața valutară interbancară, Tranzacții cu carduri, Lichiditatea imediată, raportul săptămânal de vânzări, monitorizare lunară a vânzărilor versus buget, etc.);
• Extragerea și reconcilierea bazei de date pentru raportarea către Centrala Riscului de Credit (CRC);
• Reconcilierea între balanța sintetică și bazele de date analitice pentru împrumuturi (inclusiv reconcilierea comisioanelor deferate și a provizioanelor);
• Pregătirea specificațiilor de business și a specificațiilor tehnice pentru raportările financiare/ statistice și cele desinate managementului (atât pentru rapoarte noi cat și în cazul modificării celor existente);
• Monitorizarea modificărilor legislative din zona de raportare, analiza impactului modificărilor asupra rapoartelor precum și implementarea măsurilor necesare;
• Analiza evoluției contului de profit și pierdere și a bilanțului, inclusiv monitorizarea rezultatelor actuale versus buget.

Alior Bank SA began operating in 2008 as a new type of bank – combining traditional banking rules with innovative solutions and products. Offering customers innovative banking products and services previously not available on the Polish market.

On the short history Alior Bank SA has won various awards. A part of them are: Best bank for companies" according to Forbes inst place of "Newsweek's Friendly Bank" in, "The fastest growing bank" - Leaders of the World Banking inprize "Crystal Emblem" in the plebiscite European Trusted Brands in, "Best use of IT in Retail Banking" - Banking Technology Awards, Best European retail bank 2014 and 2015", Best Customer Facing Technology - Retail Banking Conference & Awards in 2016.

We are creating a team of talented people with team spirit and winning mentality; people who know how to exploit growth opportunities.

We are looking for people with desire to succeed and who likes teamwork and collaboration.

Publicat 27 ian. 2022 Reactualizat 24 feb. 2022 Expiră 26 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos