Gratis

Quality Control Welding - Negoiesti & Petrobrazi Refinery

KRAFTANLAGEN ROMANIA S.R.L.
2 poziții

Candidatul Ideal

Minimum requirements:
- Mechanical or Welding Engineer or Science and Materials Engineering
- Very good English (oral and written)
- Proactive, own initiative and working under minimal supervision
- IWE (International Welding Engineer) / IWI (International Welding Inspector)
- VT, level 2
- Minimum experience of 5 years

Descrierea jobului

- Inspections of welding works of welders and documentation of these inspections in related FUDs
- Confirmation in the FUD that welds have been completed, after the required inspections have been completed
- Verification of proper performance of examinations on welding works, mainly VT and dimension of weld, but also the completeness of NDE orders put by QCN
- Release of welding equipment and welding machines and welding consumables like the use of suitable and calibrated machines and equipment, issue of welding consumables to the welders
- Random check of storage and handling of welding consumables
- Check of suitability and validity of the welder’s qualification test certificate
- Organisation and monitoring of manual skills tests before 1st production weld
- Prolongation, archiving and release of the welder’s qualification test certificate
- Administration, issue and return of welder’s stamp if applicable
- Planning welding implementation (preparation/check of welding procedures/plans, determination/check of welding sequences)
- Gives support in planning, coordinating, and implementing destructive and non-destructive tests
- Weld repair follow-up, determination of repair quota and analysis of reasons for repairs
- Determination of corrective measures in case of non-conformities related to welding activities
- Maintenance of sustainability of welding procedure qualification records
- Issue, review and archive of WPS, welding book, WFUD, and any related welding docs of the project
- Random check of documentation and measurements of welding works
- Quality check of welding consumable offers from suppliers
- Allocation of the welding instructions
- Monitoring the ambient conditions as well as health protection and work safety
- Coordination and supervision of work processes involving welding

Kraftanlagen Romania S.R.L. – Specialistul dumneavoastră pentru construcţia de conducte şi instalaţii pentru industria chimică şi petrochimică. Infiintata in 2007, este parte a grupului Kraftanlagen. Grupul Kraftanlagen este un furnizor de top în domeniul construcțiilor specializate de conducte și instalații din Europa. Ca partener versatil pentru sectorul industrial, energetic și imobiliar, dezvoltăm și construim cea mai modernă tehnologie a instalațiilor. Suntem o companie de nivel mijlociu, ultramodernă cu un numar de aproximativ 2.000 de angajați. Din 2018 aparținem de compania franceză Bouygues S.A.
Cu o prezenta importanta în sectorul construcțiilor civile si industriale, prezenta în peste 90 de țări, Bouygues proiectează, implementează și operează proiecte în domenii precum: constructii civile, infrastructura si constructii industriale. Ca parte a grupului, divizia sa Bouyques Energy and Services este unul din liderii globali in transformare energetica, digitala si industriala. Cu peste 130.000 de salariati permanenti, grupul Bouygues S.A. realizează o cifră de afaceri anuala de aproximativ 38 miliarde euro.

www.kraftanlagen.com

Publicat 19 Mart. 2024 Reactualizat 19 Mart. 2024 Expiră 18 Apr. 2024