check_circle

Job verificat

|Publicat 01 Mar 2019 | Reactualizat 29 Mar 2019 | Expiră 01 Apr 2019

Programator CNC

1 post
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

• Absolvent studii medii profil tehnic;
• Cunostinte avansate desen tehnic;
• Cunostinte operare PC: AutoCad;
• Cunostinte in operarea/programarea masinilor unelte cu comanda numerica (strunjire, frezare);
• Cuostinte scule aschietoare;
• Gandire orientata spre solutii eficiente si economice;
• Capacitate de analiza si lucru in echipa;
• Disponibilitate la program prelungit.

Descrierea jobului

• Utilizeaza AutoCad, pachet Office, Mastercam;
• Primeste, centralizeaza si verifica fisierele necesare in realizarea programelor la Masini Unelte Comanda Numerica.
• Elaboreaza si actualizeaza dosarele tehnologice ale pieselor repartizate;
• Proiecteaza, codifica, comanda scule speciale (care nu s-au folosit niciodată in procesul
de fabricaţie);
• Transmite si intretine baza de date cu programele pentru CNC din dotarea sectorului Productie;
• Asigura asistenta tehnica operatorilor pe masini CNC atunci cind este solicitat in acest sens;
• Opereaza modificarile si corectiile de program conform procedurilor stabilite in acest sens;
• Asigura intrunirea tuturor criteriilor de programare pentru conformitatea produsului finit cu parametrii tehnici si de calitate;
• Efectueaza calcule tehnologice (calcule geometrice, regimuri de aschiere, adaosuri, etc);
• Efectuarea cronometrarii timpilor (run time & setup time).

BMT este un grup industrial international, cu sediul central in Belgia. Genereaza un profit anual de 300 milioane de euro, impartit in cele patru divizii care activeaza in urmatoarele domenii:
- BMT Aerospace produce roti dintate si piese pentru cutiile de viteze de o calitate inalta, pentru industria aeronautica.
- Cnud-Efco, specializata in constructii metalice sudate, produce furnale pentru prelucrarea sticlei
- IG Watteeuw produce roti dintate cu diverse aplicatii pentru locomotive, propulsie marina, motoare diesel, compresoare centrifuge.
- OMCO produce matrite pentru sticle si produse conexe ce servesc acestei industrii.

OMCO isi desfasoara activitatea in industria sticlei, fiind lider European in productia de matrite pentru sticla. Si-a extins activitatea in Romania in anul 2005 prin deschiderea unei unitati de productie la Iasi, care in prezent numara peste 400 de angajati.
Din 2013 OMCO si-a extins domeniul de activitate prin OMCO Machining—producator de componente pentru industria automotive.

Expirat
Programator CNC  -  OMCO ROMANIA