Gratis

Product Manager Fragrances & Cosmetics

Lagardere Travel Retail

Candidatul Ideal

Căutăm un coleg responsabil de stabilirea și implementarea strategiei comerciale anuale pentru categoriile de produse de parfumerie si cosmetice. Rolul va face parte din echipa comerciala, iar scopul acestei pozitii este de a maximiza vânzările și marja de profit pe categoriile gestionate.

Abilitățile pe care le căutăm la viitorul nostru coleg sunt:
Hard skills:
  • Experiență anterioară de 3-5 ani pe o poziție similară;
  • Cunoștințe despre managementul de produs/category management, marketing sau vânzări.
  • Engleză – nivel avansat;
  • Microsoft Office – cunoștințe de nivel mediu - avansat (cu focus pe Excel, PowerPoint).

Soft Skills
  • Abilități de stabilire a obiectivelor și de prioritizare;
  • Abilități numerice bune, înțelegerea și interpretarea datelor, utilizarea lor în stabilirea strategiei comerciale pe categorie de produs;
  • Abilități analitice și orientare către rezultate;
  • Creativitate - pentru a propune planuri de marketing interesante și inovatoare pentru categoriile gestionate;
  • Lucrează bine și cu entuziasm în echipă.

Descrierea jobului

Din rolul de Product Manager (Parfumerie si Cosmetica) este necesar să te ocupi de:
  • Dezvoltarea si mentinerea relatiilor comerciale cu partenerii companiei;
  • Urmarirea evolutiei conditiilor contractuale cu focus pe evolutia preturilor de achizitie si a termenelor de plata;
  • Participarea activa in procesul de bugetare si estimare pe aria de activitate a categoriilor;
  • Definirea rolului si a strategiei pe fiecare categorie/subcategorie gestionată la nivel de canal & brand;
  • Stabilirea structurii de categorie: segmentarea categoriei și clusterele de magazine cu oferta similară;
  • Definirea, urmărirea și revizuirea periodică a planurilor comerciale și desfășoară acțiuni în vederea atingerii obiectivelor de categorie;
  • Stabilirea, urmărirea și revizuirea periodică a politicii de preț de vânzare pe categorie;
  • Analiza sortimentului pentru a înțelege performanța la nivel de produs, cu scopul de a-l îmbunătăți și decide listările, delistările de produse;
  • Construirea informării săptămânale cu acțiunile comerciale care se vor implementa la nivel de magazine;
  • Implicarea activă în optimizarea proceselor interne și la nivel de locații.

CE OFERIM
  • Un mediu profesionist, dinamic, în continua dezvoltare, cu focus pe rezultate și grija față de oameni.
  • Sistem de lucru hibrid și program flexibil. La birou nu avem dress code, dar vei vedea că se poartă veselia și interacțiunea relaxată.
  • Bonus de performanță în funcție de senioritate și de atingerea obiectivelor.
  • Tichete de masa + cadou de Paște și Crăciun.
  • Primă pentru evenimente deosebite (căsătorie, naștere copil, etc.)
  • Interes pentru dezvoltarea ta personală și profesională, prin programe de Learning & Development
  • Primire călduroasă în echipa de CSR, pentru a lăsa o amprenta a faptelor bune în comunitate. Ne place să facem bine în jurul nostru!
  • Distracție și bună dispoziție la evenimentele corporate, care ne-au ieșit super până acum.

Una dintre cele două divizii ale Grupului Lagardère, Lagardère Travel Retail este lider global în industria de retail destinat călătorilor. Operând peste 4.800 de magazine pe liniile de business Travel Essentials, Duty Free & Fashion și Foodservice în aeroporturi, gări și alte platforme situate în 42 de țări și teritorii, Lagardère Travel Retail a generat vânzări de 2,9 miliarde de euro în 2021 și 5,5 miliarde de euro în 2019. Lagardère Travel Retail are o abordare unică integrată pentru a depăși așteptările clienților, însoțindu-i pe tot parcursul călătoriei lor, și pentru a oferi valoare adăugată partenerilor din zona de real estate și brand-uri. În România, compania este prezentă de peste 25 de ani în retailul din zonele de tranzit (Travel Retail), galerii comerciale și centre de afaceri și operează o rețea de peste 290 de magazine pentru segmentele Urban Convenience, Travel Essentials, Gifts & Souvenirs și Foodservice, cu un portofoliu de opt brand-uri, dintre care cele mai cunoscute sunt Inmedio, Relay,1 Minute, HUB Convenience și So! Coffee.

Publicat 9 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 9 Mai 2024