Presales Specialist Networking

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Studii
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

- Experienta pe o pozitie similara
- Experienta de instalare si administrare soluitii Aruba/ similare (Wired and wireless)
- Experienta de lucru anterioara in cadrul HPE/Aruba/ similare
- Capacitatea de a imbina partea tehnica cu cea de vanzari
- Bune aptitudini de comunicare si negociere
- Creativitate si dorinta permanenta de invatare

Good to know
- Site survey capabilities
- Capacitati tehnice de implementare hands-on/remote a unor solutii de networking wired & wireless Aruba Networks/similar.
- Cunostinte tehnice si in alte segmente complementare - Servere, Storage, Backup - - Virtualizare, Cloud

Descrierea jobului

- Dobandirea cunostintelor de networking de baza despre standarde, concepte, tipuri de retele, protocoale, solutii, topologii de retele pentru wireless si wired
- Cunoasterea in detaliu a portofoliului de networking NOD impreuna cu functionalitatile acestora si piata/nevoile carora se adreseaza fiecare
- Intelegerea si insusirea procesului de ofertare
- Intelegerea si insusirea procesului de pricing de al fiecarui producator, partner NOD
- Cunoasterea proceselor, tool-urilor si platformelor producatorilor, necesarea in procesul de constructie al solutiilor si ofertare (realizare BOM, special pricing, promo pricing, standard pricing, identificare functionalitati)
- Obtinerea certificarilor tehnice pentru Brandul Aruba Networks
- Oferirea de consultanta/networking architect pentru partenerii NOD
- Realizarea de oferte punctuale pentru cererile partnerilor NOD
- Capacitatea de a identifica solutiile de networking eligibile pentru participare in RFI/RFP si Licitatii Publice
- Asistarea partenerilor/revanzatorilor prin participare la intalniri/call-uri cu consumatorii finali in vederea intelegerii complete a nevoilor acestora si a realizarii solutiei
- Crearea si intretinerea unui pipeline de oferte din faza de consultanta, ofertare pana la plasarea comenzilor.
- Networking constant cu persoanele cheie din partea producatorilor si a clientilor NOD
- Livrarea de traininguri pentru brandurile de networking NOD catre echipele de vanzari si catre clientii NOD
- Implicarea in activitatile de marketing NOD prin contributia cu content pentru Newsletter-uri Tehnice, Promotii, Announcement-uri
- Asistarea Product Managerului in realizare de campanii promotionale care sa fie relevante pentru partenerii NOD si clientii acestora
- Suport pentru Product Manageri in gandirea gamei si produselor de stoc din segmentul NOD
- Urmarirea targetelor stabilite de catre producator si realizarea acestora
- Asistarea clientilor in intelegerea procesului producatorului (proces de pricing, proces de livrare, proces de ridicare ticket suport, procese tehnice) acolo unde este nevoie.

Network One Distribution e pe piata de distributie inca din 2002 iar drumul a fost o aventura inca de la inceputuri. Credem in oameni si in valoarea livrarii unui serviciu de calitate catre clienti, parteneri si angajati. Tinem pas cu schimbarile si inovatiile aparute si ne ridicam la cele mai exigente cerinte. Ne dedicăm eforturile pe dezvoltarea unui business sănătos, urmând un model viabil pe termen lung pentru noi și partenerii noștri.

Publicat 27 ian. 2022 Reactualizat 24 feb. 2022 Expiră 26 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos