Publicat 13 Sep 2017 | Reactualizat 20 Sep 2017 | Expiră 13 Oct 2017

Ofiter Securitate

1 post

Candidatul ideal

De ce ai nevoie pentru a performa:

  • Studii superioare de lunga durata (finalizate cu diploma de licenta, preferabil din partea Facultatii de Automatica sau Academiei Tehnice Militare);
  • Cursuri de perfectionare si certificari in domeniul IT si securitatea informatiei;
  • Experienta in domeniu de cel putin 3 ani, de preferat 2 ani in domeniul bancar;
  • Buna cunoastere a domeniilor de securitate a informatiei si IT;
  • Buna cunoastere privind administrarea infrastructurii IT din cadrul corporatiilor de nivel mediu si mare
  • Cunoasterea activitatii bancare, a reglementarilor legale si interne specifice domeniului de activitate;
  • Tehnici de monitorizare a echipamentelor si sistemelor IT ; Experienta cu sistemele folosite in operarea securitatii IT-SIEM, IDS/IPS, firewall, web application firewall, DLP, corelarea evenimentelor de securitate;
  • Cunostinte legislative specifice domeniului securitatii informatiei;
  • Engleza la nivel avansat.

Descrierea jobului

Ce vei face:

  • Vei monitoriza aplicarea politicilor de securitate si protectie a informatiilor;
  • Identifici, detectezi, analizezi si rapor tezi amenintarile si potentialele amenintari de securitate a informatiei şi propui masuri de minimizare a impactului acestora.
  • Analizezi si investighezi incidentele de securitate, sesizarile si reclamatiile clientilor privind securitatea si confidentialitatea informatiei;
  • Asiguri furnizarea de informatii si introducerea conceptului de securitate, educatie si formare profesionala.
  • Realizezi in colaborare cu Departamentul Training, programe de pregatire a personalului bancii in domeniul securitatii, protectiei si confidentialitatii informatiilor.
  • Definesti termeni si conditii de securitate a informatiei specifice la angajarea salariatilor BCR.
  • Planifici, organizezi si asiguri suport pentru misiunile de audit externe si interne
  • Asiguri suport pentru analiza profilelor si a drepturilor de acces in aplicatiile interne;
  • Participi activ la implementarea masurilor pentru asigurarea securitatii si protectiei informatiilor;

Descrierea companiei

BCR, o super echipa
In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.
Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.
BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

Ofiter Securitate  -  BANCA COMERCIALA ROMANA