de ani Fără Frică...

Publicat 19 Nov 2019 | Reactualizat 03 Dec 2019 | Expiră 19 Dec 2019

Monitor / asistent proiecte de cercetare științifică

1 post

Candidatul ideal

Sunteți o persoană organizată, cu abilități analitice și capacități bune de comunicare, și interesată să contribuiți la progresul științei? În acest caz, acest job poate fi cel mai bun pas următor pentru cariera dvs.

Căutăm o persoană care:
- va monitoriza derularea unui proiect de cercetare finanțat din fonduri structurale (europene);
- va asigura asistență administrativă pentru un proiect de cercetare finanțat din fonduri guvernamentale și pentru posibile alte proiecte viitoare;
- va sprijini cercetătorii în scrierea de proiecte care vor fi depuse pentru obținerea de noi finanțări, cu focalizare pe aspectele administrative ale proiectelor.

Candidatul ideal ar trebui să aibă:
- capacitate foarte bună de înțelegere a documentelor administrative, a textelor legale și a altor reglementări, și abilitatea de a integra și aplica informațiile din acestea;
- atenție la detalii;
- abilități foarte bune de comunicare, atât orală cât și scrisă, în română și engleză;
- capacitate foarte bună de organizare a muncii proprii și de gestiune a timpului;
- abilități foarte bune de utilizare a calculatoarelor pentru gestiunea informațiilor, folosind unelte cum ar fi Microsoft Office / LibreOffice / Google Docs, inclusiv utilizarea programelor de tip Excel pentru operații aritmetice simple pe liste de numere;
- interes pentru a învăța lucruri noi, inclusiv pentru citirea și asimilarea legislației și reglementărilor specifice relațiilor de muncă, fondurilor structurale, achizițiilor publice și proiectelor de cercetare.

Constituie avantaje:
- experiența în domeniul juridic, al resurselor umane sau achizițiilor publice;
- experiența în administrarea de proiecte europene sau de proiecte de cercetare;
- studii sau experiență de lucru în străinătate;
- experiență de lucru în universități sau institute de cercetare.

Descrierea jobului

Pentru activitatea de monitorizare a proiectului de cercetare finanțat din fonduri structurale (europene) - aproximativ 50% din timpul de lucru:
- asimilarea legislației și reglementărilor specifice fondurilor structurale și verificarea respectării de către directorul de proiect a tuturor reglementărilor legale și contractuale aplicabile;
- documentarea abaterilor disciplinare, conform Codului Muncii, atunci când e cazul.

Pentru activitatea de asistență administrativă pentru proiecte de cercetare - aproximativ 40% din timpul de lucru:
- asistă directorul de proiect pentru a asigura respectarea diverselor reglementări și proceduri administrative specifice proiectului, minimizând timpul pe care directorul de proiect trebuie să-l aloce aspectelor administrative;
- activități necesare achizițiilor, cum ar fi căutarea de furnizori, colectarea de oferte, plasarea comenzilor, respectarea și implementarea procedurilor specifice achizițiilor publice;
- organizarea de evenimente;
- administrarea de pagini web;
- alte activități administrative.

Pentru sprijinirea cercetătorilor în scrierea de proiecte - aproximativ 10% din timpul de lucru:
- asimilarea reglementărilor specifice finanțatorilor;
- furnizarea de informații și feedback cercetătorilor.

Oferim:
- oportunitatea de a lucra într-un mediu internațional, multicultural, format în majoritate din tineri cercetători;
- birou în inima Clujului, lângă Casa Matei;
- program de lucru flexibil;
- 22 de zile de concediu anual;
- abonament medical privat.

Institutul Român de Ştiinţă şi Tehnologie este un institut de cercetare privat, non-profit, înființat ca o alternativă mai agilă și mai puțin birocratică la organizațiile publice de cercetare. Institutul derulează cercetări în inteligenţă artificială, biospeologie şi dinamica sistemelor complexe.

Monitor / asistent proiecte de cercetare științifică  -  Institutul Român de Ştiinţă şi Tehnologie

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles