Publicat 07 Mai 2019 | Reactualizat 04 Iun 2019 | Expiră 07 Iun 2019

Medical Representative

1 post |  Aplicare externa
Ai aplicat
Expirat
Nu uita să îți finalizezi aplicarea pe site-ul angajatorului! Vei avea mai multe șanse de a fi chemat la interviu.
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Descrierea jobului

Adecco Permanent Placement is recruiting, on behalf of its client, an important healthcare company, a Medical Representative for Cluj area.

Main responsibilities

  • Convince HCPs with the appropriate level of scientific argumentation to recommend company's products
  • Gain hospital listings to create product usage and brand awareness e.g. via tenders and negotiating
  • Plan and execute the routes and visits accordingly with the potential of HCP’s, respecting the targeted frequency, coverage and daily numbers of calls target across the defined geographical area
  • Analyze & identify business opportunities in the assigned area + develop plan & tactics to realize the opportunities
  • Carry out promotional activities with target HCPs
  • Organize local symposia/seminars with HCPs as required
  • Ensure that all activities are aligned with the company's business ethics and companies commitments e.g. to WHO compliance, Internal Code of Conducts (Green book, Medical Do’s and Don’ts)…
  • Attend and participate in internal meetings, educational, training programs, assessments as require
Requirements
  • Selling skills
  • A minimum of 3 years experience in a similar position
  • Nutritional science, Medical or Paramedical degree
  • Experience in field force work in the Medical or Pharmaceutical area is appreciated

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Ai aplicat
Expirat
Medical Representative  -  Adecco Romania