MANUFACTURING ENGINEER

NIDEC - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Do you have?

  • Mechanic, Electromechanic or Electronics Engineer degree
  • 2-3 years experience in industrial production activities
  • Knowledge of process capabilities studies(CPK, R&R)
  • Good knowledge of technical drawings
  • Knowledge of poka-yoke principle
  • CNC programming knowledge
  • Good training skills
  • Good English level(read, write, speak)
  • French language is an advantage
  • MS OFFICE knowlegde
  • Knowledge of using 2D and 3D drawing programs (Creo Parametric and Autocad is a plus)
  • Willing to work in line when necessary
  • Knowledge of electric/hidraulic/pneumatic diagram is a plus

We are looking forward to meet you!

Descrierea jobului

Your opportunities and challenges will be:

  • Cooperate with Manufacturing Industrialization Engineer and/or Project Engineer to give or receive the information regarding new product or process implementation and assure that drawings and other materials have the right information to manufacture or to develop the new product or process;
  • Puts in place the layout(received from Project Engineer or Manufacturing Industrialization Engineer) of the new line or adapt the existing line in order to fit the new product;
  • Together with Project Engineer keeps updated the Process Flow, PFMEA, Control Plan, Work Instructions or other documents required to run the product/process;
  • Perform the equipment capability studies and monitor them in production;
  • Creates and manages the necessary maintenance documents;
  • Ensures the corrective maintenance of the line which is responsible and record interventions according to existing procedures;
  • Open an 8D report when perform Corrective Maintenance made on the key equipment.

Nidec is a world-leading motor company, founded in 1973, with over 230 companies and 110,000 employees worldwide. As a company that works for everything that spins and moves and which combines technology with engineering, our business portfolio spans a wide range of industries which we encounter in our everyday life, including IT, home electronics, industrial equipment, automobiles, aeroplanes, ships, robots, and electricity generation. We are characterized by our passion, enthusiasm, and tenacity, which helps us provide solutions and one-of-a-kind products. Together with us, you can build the future of technology. One vision, one Nidec.

Compania Nidec este lider mondial pe piața motoarelor, fiind înființată în Japonia în anul 1973. Astăzi Nidec însumează peste 230 de companii și 110.000 de angajați în lumea întreagă. Nidec este o companie care oferă soluții pentru tot ce pune lumea în mișcare, combinând tehnologia și ingineria cu success. Portofoliul nostru de afaceri cuprinde o gamă largă de industrii pe care le întâlnim în viața noastră de zi cu zi, precum IT, electrocasnice, echipamente industriale, automobile, avioane, nave, roboți și generarea de energie electrică.Valorile centrale ale companiei sunt pasiunea, entuziasmul și tenacitatea. Împreună cu noi poți să participi la dezvoltarea tehnologiei de mâine. O singură viziune, aceeași Nidec.

Publicat 4 mai 2022 Reactualizat 18 mai 2022 Expiră 3 iun. 2022