Gratis

Maintenance Manager Slatina

VIMETCO EXTRUSION SRL

Candidatul Ideal

Main competences:
  • Bachelor degree – mechanical/ electrical engineering
  • Over 3 years experience in similar position
  • Leadership
  • High organization skills
  • Problem solving & results orientation
  • Agility and customer orientation
  • Excellent communication skills
  • Very good knowledge on production processes
  • Proactive attitude
  • Project Management
  • Advanced English and computer skills

Descrierea jobului

Main responsibilities:
  • Create and retain a professional and motivated team
  • Achievement of the Department’s KPI and permanent development actions
  • Responsible for the Department’s budget creation and monitoring
  • Ensure professional and results oriented collaboration with the other Departments, especially the other operational areas and the Purchasing & Logistics Department
  • Sign for the reception of necessary spare parts and ensure their availability in time and according to maintenance plans
  • Manage the functional relationship with the maintenance contractors/suppliers through the Purchasing Office
  • Require from the Process/Technical Department improvements of the equipments’ specifications in order to raise their performance
  • Ensure complete and in time feedback to the internal clients’ requirements
  • Responsible for the organization of the DMB (Daily Management Board) meeting and for monitoring the afferent action plans
  • Respect and apply the Company Quality Management System

Vimetco Extrusion (România - Slatina) face parte din grupul internațional Vimetco - unul dintre cei mai buni producători de aluminiu din lume cu active de producție majore în China, România și Sierra Leone. În cei peste 17 ani de existență, perioadă în care s-au făcut investiții majore, Vimetco Extrusion și-a câștigat recunoașterea nu numai ca cel mai mare extruder din România, ci și ca un jucător semnificativ pe piața de extrudare din vestul Europei. Certificat ASI si ISO 9001: 2008, operand în prezent 3 prese de extrudare, Vimetco Extrusion are peste 400 de angajați dedicați să îndeplinească și să depășească așteptările clienților.

Publicat 17 Apr. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 17 Mai 2024