Level 2 Support Analyst with French

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu 100 RON
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

•Fluent in English and French
•Intermediate Excel skills
•Work experience in support functions
•Analytical thinking and problem-solving orientation
•Very good attention to details
•Positive attitude and a cooperative person
•Appetite for communication both written and oral
•Basic SQL knowledge is a plus
•Running/debugging macros is a plus

Descrierea jobului

We are seeking to hire a skilled L2 Support Analyst to monitor the production environment (daily monitoring of the optimal functioning of the services) and to ensure support (requests for information or help concerning the use and operation of specific applications).

As part of our team, you will interact with business partners at Société Générale group level and propose solutions that can reshape the digital world of tomorrow.

What you will do:
•Perform application chain monitoring (morning check, flow monitoring)
•Handle on demand requests (ticket monitoring and closing for each request received)
•Perform scheduled tasks according to calendar/client requirements
•Perform data administration and application management (data updates, script execution, launching on-demand processing, data export for processing)
•Detect application defects and incidents and raise alerts
•Identify root-cause and propose solution
•Transfer cases to L3 if unable to solve incoming issues
•Contribute to testing on tool enhancements
•Actively participate in operational meetings
•Maintain up-to-date documentation and application contacts
•Provide activity reports if requested
•Ensure training for peers, back-up, new colleagues and follow results

Descrierea companiei

APT Resources & Services SRL

Cu o prezență de peste 25 de ani pe piața românească de resurse umane, grupul de firme APT este prezent în avangarda primilor cinci furnizori de servicii complexe de HR din România.

Ca o confirmare a performantei noastre in domeniul resurselor umane, din vara 2017 am devenit parte a grupului PROHUMAN, unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata de resurse umane din zona Balcanilor.

Strategia Grupului APT se concentrează pe dezvoltarea proactivă a pieței muncii, pentru care identifică, pregătește și oferă specialiști competenți, absolvenți sau studenți cu potențial. Noi aducem omul potrivit la locul potrivit. Cu un palmares de peste 15.000 de angajări, acoperim cele mai căutate domenii, cu focus pe BPO, finanțe-bănci, IT&C, inginerie, retail, auto-motive.

Adresa: str. Clucerului 82B2, sector 1 Bucuresti; email: office@apt.ro; phone: +40 21 222 13 03

Autorizație de muncă temporară: seria B nr.0000012/11.11.2015 înregistrată în Registrul Național de Evidență a Agenților de Muncă Temporară la poziția 7

Autorizație de prelucrare date cu caracter personal :18638

APT se angajează să vă protejeze datelele dumneavoastră cu caracter personal. Detalii despre prelucrarea datelor dvs. de către APT puteti gasi pe www.apt.ro.

Publicat 8 oct. 2021 Expiră 7 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos