KAM in Direct Sales Team for Ardeal Area.

Karcher Romania S.R.L. 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Are you an energetic, motivated, and articulate team player who is passionate about account management and customer experience?
We are looking for a skilled Key Account Manager to oversee the relationship’s of the company with its most important clients from B2B area. You will be responsible for obtaining and maintaining long term key customers by comprehending their requirements.
The ideal candidate will be apt in building strong relationships with strategic customers. You will be able to identify needs and requirements to promote our company’s solutions and achieve mutual satisfaction.
The goal is to contribute in sustaining and growing our business to achieve long-term success.

Requirements and Qualifications
  • Location in Cluj Napoca.
  • Able to multitask, prioritize, and manage time efficiently
  • Goal-oriented, organized team player
  • Encouraging to team and staff; able to mentor and lead
  • Self-motivated and self-directed
  • Excellent interpersonal relationship skills
  • In-depth understanding of company key clients and their position in the industry
  • Eager to expand the company with new sales, clients, and territories
  • Able to analyse data and sales statistics and translate results into better solutions
  • Bachelor’s degree in marketing, business administration, sales, or relevant field; Master’s degree preferred
  • Four to five years’ previous work experience in sales, management, key account management.
  • Industrial sales experience: professional and / or industrial technical products (Industrial vacuum cleaners, vacuum cleaners / floor washing machines, street vacuum cleaners / sweepers, industrial water pressure cleaners, Car wash brushes for cars and trucks).
  • Experience in designing / preparing for the installation of industrial installations such as extractors, industrial vacuum cleaners, brush washers, liquid transfer systems, pressurized water cleaning systems, water installations, pipes, fittings, general constructions.
  • Excellent verbal and written communication skills; must be a listener, a presenter, and a people-person
  • Basic computer skills, and experience with CRM software and the Microsoft Office Suite, with emphasis on superior Excel skills.
  • Strong negotiation skills, with ability follow-through on client contracts
  • Proven results of delivering client solutions and meeting sales goals
  • Availability to travel as needed

Descrierea jobului

Duties and responsibilities
  • Developing a solid and trusting relationship between major clients ( B2B) and Karcher Romania
  • Resolving key client issues and complaints
  • Developing a complete understanding of key account needs
  • Anticipating key account changes and improvements
  • Managing communications between key clients and internal teams
  • Strategic planning to improve client results
  • Negotiating contracts with the client and establishing a timeline of performance
  • Establishing and overseeing internal budgets with the company and external budgets with the client
  • Working with design, sales team, creative, advertising, logistics, managers, marketing, and team members from other departments dedicated to the same client account to ensure the highest quality of materials are being produced and all client needs met
  • Meeting all client needs and deliverables according to proposed timelines
  • Analysing client data to provide customer relationship management
  • Expanding relationships and bringing in new clients

Kärcher este lider mondial în domeniul tehnologiei de curățare. Aparatele de curăţat cu apă sub presiune şi sub presiune înaltă, aspiratoare şi curăţitoare cu abur, maşini de măturat, maşini de frecat-aspirat, spălatorii auto, agenţi de curăţare, curăţitoare cu gheaţă carbonică, instalații de tratare a apei potabile și de epurare a apelor uzate, pompe și sisteme de irigare pentru casă și grădină, Kärcher oferă gama completă de soluții inovatoare de curăţare.

Acestea includ produse și accesorii, consiliere, service și numeroase soluții digitale. În anul 2018, Alfred Kärcher SE & Co. KG a realizat o cifră de afaceri de 2,525 miliarde de euro, cea mai mare din istoria sa. Compania are 13.027 de angajați în peste 120 de companii din 70 de țări. Cele peste 50.000 de puncte de servicii din întreaga lume asigură furnizarea neîntreruptă a clienților din întreaga lume. Inovația este cel mai important factor de creștere pentru companie și a reprezentat o componentă esențială a culturii corporatiste de la înființarea companiei, în 1935: aproximativ 90% din toate produsele au mai puţin de 5 ani de la lansare. Un total de peste 1.000 de angajați lucrează în cercetare și dezvoltare. Kärcher deține în prezent peste 630 brevete active.

Inovația a reprezentat o parte importantă a culturii companiei de la înființarea sa în 1935. Inginerul și inventatorul pasionat Alfred Kärcher a căutat soluții la problemele tehnice cu creativitate și spirit de inovare. Cu toate acestea, în acest sens, el nu a neglijat niciodată responsabilitatea pentru nevoile angajaților săi.
Până în prezent, succesul afacerii pentru Kärcher înseamnă: investiții peste medie în cercetare și dezvoltare, cele mai recente metode de producție și formare profesională de înaltă calitate pentru angajații săi. În același timp, Kärcher participă în comunitate în afara activității sale zilnice, prin susținerea evenimentelor culturale sau a instituțiilor sociale. Timp de mai mult de opt ani, compania a echipat satele pentru fundația SOS Children’s Villages cu echipament de curățare și donații. Împreună cu Fondul Global Nature, în 2016 au fost construite în Mexic și Columbia sistemele de filtrare ecologice pentru comunitățile rurale.

Ca parte a programului său de sponsorizare culturală, Kärcher a curățat peste 140 de monumente din întreaga lume din 1980. Acestea includ coloniile din Piața San Pietro din Roma, Poarta Brandenburgului din Berlin, statuia lui Hristos din Rio de Janeiro, Colosul lui Memnon Luxor, Egiptul de Sus, care are o vechime de peste 3300 de ani, și sculpturile șefilor de președinți de la Muntele Rushmore. Lucrările de curățare au loc întotdeauna în strânsă colaborare cu restauratorii monumentelor și istoricii de artă.

Publicat 2 Iun. 2022 Reactualizat 30 Iun. 2022 Expiră 2 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.