Publicat 30 Iul 2019 | Reactualizat 20 Aug 2019 | Expiră 29 Aug 2019

Junior UI Designer

1 post

Candidatul ideal

Cine suntem și ce căutăm?

Echipa de design a portalului imobiliare.ro este în căutare de colegi cu forțe proaspete și minți crețe!

Nu suntem adepții micro-managementului, fiind avizi susținători ai propriei-inițiative, asumării de decizii și self-managementului. Credem în atitudinea focusată pe rezultate, în comunicarea strânsă cu colegii și confortabilitatea într-un mediu dinamic.
Căutăm UI Designer a cărui principală preocupare va fi aspectul produselor imobiliare.ro.

Din punctul nostru de vedere, scopul User Interface Designer-ului este de a livra pixel-perfect mock-ups (respectând cadrul tehnic) urmând instrucțiunile și wireframe-urile stabilite la nivel de UX și Business.

Noul coleg cunoaște trenduri și pattern-uri de design, fiind up-to-date atât cu ceea ce este nou în lumea Design-ului de interfețe, cât și cu ceea ce este nou în lumea Front-End-ului.

Persoana care ni se alătură are oportunitatea de a conceptualiza și de a dezvolta soluții de design, de a contribui în mod semnificativ la crearea de funcționalități și caracteristici atrăgătoare pentru produsele și serviciile noastre.

Candidatul Ideal

Are experiență cu următoarele unelte:

  • Sketch +++++
  • Zeplin +++
  • InVision +++
  • Balsamiq +++
  • Adobe Illustrator +++
  • Adobe Photoshop +++

În termeni mai generali, Junior UI Designer-ul va avea următoarele responsabilități:
  • Librării Vizuale (+ Mentenanță)
  • Hi-Fidelity Interface Mock-ups (Ready To Code)
  • Hi-Fidelity Prototypes
  • Interface Patterns
  • Icoane
  • Animații și Tranziții

Constituie avantaj:
  • Lucrează foarte organizat +++++
  • Cunoștințe de UX ++
  • Cunoștințe de Mobile App Design ++
  • Cunoștințe de Front-End ++

Profil de calificare:
  • Minim 2 ani de experiență ca UI Designer sau Web Designer
  • A creat și a îmbunătățit partea vizuală a interfețelor destinate end-userilor
  • Deschis în a primi feedback constructiv și apt să îl folosească în mod obiectiv
  • Spirit de echipă și abilități excelente de comunicare
  • Aptitudini desăvârșite de self-management și time management
  • Contribuie cu soluții simple, eficiente și intuitive la probleme complexe
  • Fluent în engleză (scris și vorbit)
  • Experiență în design-ul pentru diverse dispozitive și OS-uri
  • Gândire balansată (analitic și creativ)
  • Abilitatea de a interacționa și a colabora într-o echipă cross-functional

Descrierea jobului

Beneficii:

  • Program flexibil
  • Home Office
  • Bonuri de masă
  • Conferințe și training-uri
  • Gym Access
  • Servicii Medicale Private

Întrebări pentru candidați
  • Ca designer, care consideri că este cel mai important aspect al job-ului tău?
  • Povestește-ne despre un proiect care nu a decurs conform planului și care sunt motivele pentru care s-a întâmplat acest lucru.
  • Ai un proiect la care lucrezi în afara job-ului? Dacă da, oferă-ne câteva detalii.
  • Care sunt skill-urile tale de top (3...5 skill-uri)?
  • Care este aria ta de expertiză și care este aria ta de dezvoltare?
  • Oferă-ne te rog un CV și un link către portofoliul tău.

Despre proces
Deoarece știm cât de stresant și confuz poate fi un proces de angajare, oferim următoarele detalii despre parcursul stabilit de noi:

Pasul 1 - analizăm aplicațiile primite
Mai exact, studiem CV-ul, portofoliul și răspunsurile fiecărui candidat. Pe baza acestora vom face o primă selecție, urmând a-i contacta pe cei selectați pentru a stabili o discuție telefonică de maxim 15 minute. Scopul acestei discuții este de aduce clarificări ambelor părți implicate și de a confirma intenția de participare la proces.

Pasul 2 - susținerea unui test practic
Prin acesta urmărim validarea competențelor declarate și evaluarea nivelului de skill-uri și know-how. Totodată, acest exercițiu servește și potențialului coleg acesta având ocazia să descopere mindset-ul și modul nostru de muncă. Cadrul testului se stabilește de comun acord, fără a deranja viața profesională și personală a candidatului. După ce analizăm rezultatele primite, pe baza acestora, vom face o a doua selecție. Fiecare candidat va primi feedback detaliat din partea noastră.

Pasul 3 - Face-to-face meeting
Stabilim de comun acord o întâlnire (in-office sau video-conference) pentru a întrebări și clarificări de ambele părți. În principiu am prefera să ni se alăture o persoană in-office, însă nu respingem ideea de remote-work pentru candidatul potrivit. În funcție de detaliile identificate în acest pas vom lua o decizie finală.

www.imobiliare.ro, Portalul Afacerilor Imobiliare, este o proprietate a companiei SC Realmedia Network SA. Serviciile pe care le punem la dispozitia clientilor nostri inglobeaza 18 ani de experienta in domeniul afacerilor imobiliare online. Cu o baza de date de proprietati imobiliare din toate regiunile tarii si peste 1.600.000 vizitatori unici lunar, suntem lideri pe piata de profil din Romania.

Junior UI Designer  -  Realmedia Network SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles