Gratis

Junior Cost Controller

Lactalis Romania

Candidatul Ideal

ABOUT THE ROLE
Lactalis Romania Group is looking for a fresh Graduate to start his/her career in Management Controlling. The Junior Cost Controller is an entry level position and will play a crucial role in supporting our cost control activities and ensuring the efficient financial management of our projects. This role will work closely with the management team, so it requires strong analytical skills, attention to detail and the ability to work collaboratively with various departments, covering the activity of the management controlling department in all Lactalis functions. He/She will be responsible for ensuring the reliability of financial information and operational key performance indicators to make informed and appropriate decisions. Will participate in local but also international training where he/she will have the opportunity to exchange international experience.

JOB RELATED SKILLS:
  • No previous working experience is required, nice to have an internship experience at country level and Group level.
  • Excellent analytical, communication & interpersonal skills.
  • Attention to detail.
  • A Team player with strong problem solving and decision-making skills.
  • Ability to work independently under tight deadlines.
  • Ability to multi-task and adapt in a fast-paced changing environment.
  • University Degree in Business or Finance.
  • You have advanced MS Office365 applications skills (specifically strong Excel and MS Power Point skills) and are familiar with ERP systems.
  • You are fluent in English and French is an advantage.

Descrierea jobului

MAIN ACTIVITIES YOU WILL BE INVOLVED IN:
  • Support the preparation of the analyze and monitor the annual budget and rolling forecasts.
  • Participate and prepare capital investment requests.
  • Participate in the implementation of management dashboards using performance indicators.
  • Prepare the costing and evaluate the new projects.
  • Assist the management team on the action plan elaboration and follow up.
  • Collect, update, and analyze performance indicators.
  • Produce monthly financial analyses and present results to management.
  • Develop excellent relationships with all departments to facilitate information exchange.
  • Respond to ad hoc requests from managers.
  • Participate and execute the recurrent activity of operational department as per development plan.
  • Assist the leads of the department on the analysis of the operational KPIs, produce the monthly / weekly dashboard.
  • Participate in the action plan and improvement activity.
  • Act as a business partner for the various departments.

GRUPUL LACTALIS ROMÂNIA este liderul pieței de lactate din România și parte a GRUPULUI LACTALIS, cea mai mare companie de produse lactate din lume.

GRUPUL LACTALIS ROMÂNIA reunește companiile ​​Albalact, Dorna Lactate, Covalact, Lactate Harghita, Rarăul, Parmalat, Lactalis România și Lactalis Logistic, operate printr-o structură de conducere consolidată la nivel național. Peste 2000 de angajați lucrează în România, în 6 sedii administrative mari și 5 fabrici moderne situate în Alba, Harghita, Covasna, Suceava, București și Ilfov, precum și în structuri de colectare, vânzare și distribuție, care acoperă toată țara.

Ne lăudăm cu un portofoliu impresionant de branduri și produse locale și internaționale recunoscute, care au devenit parte din obiceiurile de consum ale românilor în ultimii 50 de ani: Zuzu, Fulga, Albalact, Covalact De Țară, LaDorna, Rarăul, President, Galbani, Santal.

Avem porțile deschise pentru profesioniști cu experiență și pentru tineri la început de carieră și oferim locuri de muncă și oportunități profesionale în domenii complexe precum vânzări, marketing, resurse umane, juridic, finanțe, achiziții, calitate, producție, tehnic și colectare lapte.

Derulăm programe de formare si dezvoltare profesională, atât locale cât și internaționale, dedicate tuturor angajaților noștri, care au ocazia să lucreze chiar și în cadrul altor companii și fabrici Lactalis din Europa.

#GrupLactalisRomania #LactalisExperience

Publicat 5 Apr. 2024 Reactualizat 5 Apr. 2024 Expiră 5 Mai 2024