Gratis

Junior Accountant

RETURO SISTEM GARANȚIE RETURNARE S.A.

Candidatul Ideal

We are currently seeking a detail-oriented and proactive Accounts Receivable Specialist to join our finance team. In this role, you will be responsible for managing invoicing, clearing payments, reconciling client balances, and collecting outstanding accounts receivable. Additionally, you will provide support to clients regarding billing details and collaborate with internal teams to resolve any discrepancies.

Descrierea jobului

Responsibilities:
  • Issue invoices for the company's clients, including producers, retailers, and recyclers.
  • Clear payments with invoices booked and reconcile client balances.
  • Conduct credit collections by reaching out to customers through phone calls and emails.
  • Provide client support for billing details and address any inquiries or concerns.
  • Manage outstanding accounts receivable by monitoring ageing reports and applying credits and collections appropriately.
  • Collaborate with internal teams to resolve billing or payment discrepancies.
  • Keep track of accounts receivable records and ensure accuracy in billing and collection processes.
  • Provide regular updates to management regarding the status of collections and outstanding accounts.
  • Assist in developing and implementing credit and collections policies and procedures to optimize the collections process.

Qualifications:
  • Bachelor's Degree in Business Administration, Finance & Accounting, or relevant field; or equivalent experience.
  • Minimum of 3 years of experience as a Credit Collections Specialist, Accounts Receivable Specialist, or similar role, preferably in a fast-paced environment such as the technology industry.
  • Strong communication and negotiation skills with the ability to handle difficult conversations professionally.
  • Ability to build relationships with other departments and collaborate effectively.
  • Strong desire to learn, be hands-on, and demonstrate diligence and speed in executing tasks.
  • Ability to multitask, solve problems, and take ownership of assigned responsibilities.
  • Working knowledge of SAP, Microsoft Dynamics (experience with ERP systems is a plus but not mandatory).
  • Proficiency in using spreadsheet software such as Excel or Google Sheets, including pivot tables and other functions.
  • Proficiency in English, both written and verbal.

Join Our Team:

If you are a motivated and detail-oriented individual with a passion for finance and accounting, we encourage you to apply for this position. Join our dynamic team and contribute to the success of our finance department as we strive for excellence in accounts receivable management.

RetuRO SGR S.A. este administratorul Sistemului de Granție-Returnare, cea mai mare inițiativă de economie circulară a României. Misiunea noastră este ca, prin implementarea SGR, să avem un mediu mai curat și să ne atingem țintele anuale de colectare și reciclare impuse de Uniunea Europeană. Însă dincolo de acest lucru, ne propunem să inspirăm dorința de a genera o schimbare pozitivă în societate, de a impulsiona o mișcare în rândul tuturor generațiilor către o Românie mai verde. Credem în puterea transformatoare a acțiunii colective, construită prin implicarea fiecăruia dintre noi. Suntem o companie administrată în sistem dualist, construită pe baza principiului not-for-profit, ceea ce înseamă că eventualul profit este reinvestit exclusiv în dezvoltarea Sistemului de Garanție-Returnare. Așadar, scopul întregii noastre activități este de a dezvolta o infrastructură cât mai prietenoasă de gestionare a ambalajelor și de a-i determina pe toți locuitorii țării să o adopte, contribuind în acest fel la o dezvoltare sustenabilă a României.

Publicat 8 Apr. 2024 Reactualizat 30 Apr. 2024 Expiră 8 Mai 2024