Gratis

JUNIOR ACCOUNTANT

DELAMODE ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

The ideal candidate would have:
  • Economical studies
  • Minimum 2 years of professional experience in accounting activities
  • Knowledge of Romanian fiscal legislation, usage of accounting software
  • Good time management and working to tight deadlines
  • Communication skills for all levels
  • Ability to plan to organize his/her specific activities
  • Distributive attention
  • Numerical abilities
Success Factors:
  • Delivering Results – drives and delivers performance against set goals;
  • Excellent analytical, interpersonal, organisational and communication skill
  • Ability to work under pressure
  • Planning, execution, monitoring, control and closure of the tasks
  • Promptness and correctness in communication with clients (internal/external).

Descrierea jobului

Role Objective:

Implementation of the company's credit control policy, registration of financial-accounting documents according to the legislation in force and on time, archiving of documents according to the applicable legislation.

Role Major Responsibilities:
  • Ensures the preparation of supporting documents regarding accounting operations;
  • Follows the chronological and systematic registration in accounting of all patrimonial operations;
  • Ensures the control of accounting records, data processing procedures and their accuracy;
  • Organizes the keeping of supporting documents, registers and accounting balance sheets;
  • Debt collection; Preparation of debtors' reports;
  • Reconciliation of customer records;
  • Sending warning letters to outstanding customers;
  • Telephone contact with clients;
  • Completing the request form for cancellation of invoices;
  • Making compensations between invoices to be collected and paid for partners, clients and suppliers at the same time;

Delamode Romania este o companie de top în domeniul serviciilor de logistică şi expeditii de mărfuri în România. Compania a fost înfiinţată în anul 1994 şi are în prezent peste 300 de angajaţi.

Cu facilităţi amplasate strategic si prin reteaua de parteneri în toată Europa, compania noastră oferă servicii complete de supply chain – servicii de transport internaţional în regim de grupaj, încărcări parţiale şi complete, distribuţie internă, transport maritim şi aerian, precum şi soluţii integrate de depozitare şi logistică.

Ne mândrim cu posibilitatea de a oferi servicii personalizate la preţuri competitive, furnizând servicii complete de supply chain în cele mai complexe situaţii. Grupul de Companii Delamode Grupul Delamode este o prezenţă de pionierat în Europa Centrală şi de Est de peste 20 de ani, şi oferă o expertiză unică în transportul internaţional de mărfuri. Grupul Delamode are peste 250 de angajaţi, cu birouri deschise în Estonia, Bulgaria, Ungaria, Lituania, Serbia, Republica Moldova şi Marea Britanie.

Notificare GDPR :

Prin trimiterea CV-ului către adresele noastre de înregistrare vă manifestați ACORDUL EXPLICIT pentru procesarea datelor dumneavoastră doar în scopurile impuse prin legislația muncii. În conformitate cu Politica noastră de confidențialitate, DELAMODE ROMANIA prelucrează date cu caracter personal ale candidaților doar în scopuri reglementate prin Codul Muncii sau alte activități pentru care există un temei legal.

Publicat 15 Mart. 2024 Reactualizat 12 Apr. 2024 Expiră 14 Apr. 2024