Gratis

IT Support Specialist

DELIVERY SOLUTIONS

Descrierea jobului

We’d love it if you had:

  • Attention to Details;
  • Ability to learn new software technologies;
  • Problem-solving skills
  • A technical, logical thought process
  • Ability to work flexible shifts and to adapt to changing work schedules
  • Identifying Process Improvements;
  • Prioritizing Requests;
  • Nice to have: MCSA Windows Server, CCNA.

You need to successfully:

  • Identify, troubleshoot, and fix users IT issues;
  • Create and update knowledge base;
  • Help users for using in efficient way IT systems and tools provided by the company;
  • Answer and treat each issue according with procedures via ticketing system
  • Installing and configuring company workstations, software, network systems, printers, and scanners;
  • Monitoring and maintaining computer systems and networks.
  • Software and application management (install, configure and removal;
  • AD accounts management (change passwords or create new accounts).
  • Asset management (add new assets, change assets status);
  • Troubleshoot applications when incidents arise and escalate them to the responsible authority
  • Cooperate with other teams;
  • Communicate with service providers if the need arises

Nice to have:

  • Advanced knowledge in PowerShell Scripting, WMI, GPOs, IIS, AV Solutions and Admin Center;
  • Basic understanding of SCCM, VPN, Proxy, RADIUS, Networks, Subnets and VLANs.

What comes with the job?

  • A motivating salary package & flexible benefits.
  • Specialized trainings & free access to learning platforms.
  • Subscription to medical services.
  • Opportunities for development and promotion within a young and dynamic team.
  • Pleasant working environment in a continuously expanding company.

Ce facem noi? Oferim servicii de curierat de calitate și construim cea mai mare rețea de lockere la nivel național. În prezent, expedierile Sameday sunt procesate în cele două Hub-uri logistice de lângă Chitila și Sibiu. Am intrat pe piața de curierat în 2007, iar acum suntem unul dintre principalii jucători din piața românească. Investind masiv în tehnologie, am devenit una dintre companiile de încredere cu cea mai accelerată creștere. Fiecare experiență prin care trecem este un prilej pentru a învăța cum să devenim mai buni și, pentru că ne dorim să creștem alături de clienții noștri, am deschis drumul transparenței în curierat. Viziunea și cultura noastră antreprenorială este legată de inovație, de dorința de evoluție și dezvoltare. De aceea asigurăm echipei noastre tinere și determinate un mediu de lucru plăcut și dinamic, precum și tot sprijinul de care are nevoie pentru ca fiecare dintre noi – și toți împreună – să creștem frumos, să fim mai buni în fiecare zi. Dacă valorile și misiunea Sameday sunt apropiate de ale tale și ai încredere că poți pune umărul la realizarea lor, te așteptam în echipa noastră.

Publicat 27 Febr. 2024 Reactualizat 28 Mart. 2024 Expiră 28 Mart. 2024