IT Specialist

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Passionate about the IT field and oriented towards solving technical situations;
Responsible, organized person, able to meet deadlines, with desire to learn new things and overcome themselves;

Requirements:
- Higher education in the technical field: Electrical Engineering / Automation / Informatics / other fields in IT area;
- Knowledge of PC hardware, software, peripheral troubleshooting;
- Knowledge of data networks, working with network equipment, TCP / IP (familiar with the concepts of DNS, DHCP, Firewall);
- Knowledge of installation / configuration / administration of operating systems (Windows);
- Knowledge of use and installation of complementary applications (Microsoft Office, system utilities)

Descrierea jobului

Responsibilities:
- Performs maintenance, troubleshooting, installation, configuration and technical assistance operations within the company;
- Collaborates with all the functional compartments of the unit, offering specialized technical assistance in the use of information technologies in the current activity;
- React promptly in case of interruption of the operation of IT systems, in order to get back into operation as soon as possible;
- Administer and manage the access rights to the company's computer applications;
- Identifies, plans and schedules the activities of maintenance / periodic revision / software and hardware upgrading, in order to avoid accidental falls of these systems;
- Apply the technical IT&C standards in force and the specific requirements of the organization;
- Responsible for maintaining a good level of technical performance of the company's operational activities.

Nouă, la HS Baco Panels, ne place să privim ce facem din mai multe perspective. Ceea ce ne permite să fim mereu atenţi la oportunităţi noi și la soluţii inovatoare pentru viitor. Ca să ne asigurăm că toate acestea vor continua, căutăm oameni care vor să înfăptuiască lucruri măreţe, să se dezvolte și să-și construiască un viitor alături de noi.

Ce facem? Cu mai mult de 3.100 de angajaţi în Germania, Austria și România, prelucrăm lemnul la cele mai înalte standarde industriale și aprovizionăm clienţi din întreaga lume.

Sună atrăgător? Vino să-ţi clădești viitorul alături de noi!

Publicat 17 nov. 2021 Expiră 17 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos