Gratis

Inspector ssm

S.C. TQM GROUP SRL

Candidatul Ideal

Candidatul ideal este responsabil, creativ, orientat catre solutii, munca in echipa, planificare si organizare, are o capacitate dezvoltată de analiză și gestionare a sarcinilor si este amabil in relatia cu alte persoane: colegi, clienti, etc si intruneste cerintele urmatoare:
  • studii superioare, profil tehnic;
  • cunostinte utilizare pachet MS-Office (Word, Excel);
  • min. 2 ani vechime in post similar, in domeniul ssm;
  • stapanirea solida a legislatiei ssm;
  • curs ssm 80 de ore;
  • curs postuniversitar evaluator de risc ssm - reprezinta un avantaj;
  • detine carnet cat. B.

Descrierea jobului

Responsabilități pentru lucrul cu clientii companiei:
Postul este in Bacau si se raporteaza Directorului Departamentului ssm-psi:
-organizеаză și verifică instruirea lucrătorilor clientilor companiei;
-actualizeaza bazele de date cu salariati si documentatii ai clientilor companiei;
-identifica și evaluează riscurile de securitate și sănătate în muncă la locul de muncă, si/sau pentru fiecare client / punct de lucru / santier nou și urmărește respectarea măsurilor ce se impun pentru prevenirea accidentelor de muncă și îmbolnăvirilor profesionale;
-încheie note de control periodic referitoare la verificările în teren din punct de vedere al conformării la cerințele SSM a locurilor de munca si a activității lucrătorilor;
-elaborează și actualizeaza evidența efectuării controalelor medicale periodice
-se asigură că sunt create condiții pentru efectuarea instruirilor SSM și că toate fazele instruirii se desfășoară conform Programului de instruire și testare și sunt respectate tematicile de instruire aprobate;
-asigură suport responsabililor cu instruirea personalului asigurându-se că aceștia au la dispoziție legislația, procedurile și instrucțiunile proprii necesare procesului de instruire
-depune documentele legale necesare în relația cu Inspectoratul Teritorial de Muncă, Casa de Pensii, Direcția de Sănătate Publică, etc.;
-menține relația cu furnizorii de servicii de medicina muncii;
-tine evidenta si coordoneaza efectuarea controlului medical periodic de catre personalul clientilor;
-asigură, promovează și monitorizează raportarea incidentelor SSM și demarează acțiunile prevăzute în legislație, după caz;
-elaborează proceduri și instrucțiuni proprii de SSM;
-organizează, realizează și monitorizează alte activități necesare/specifice asigurării securității și sănătății lucrătorilor la locul de muncă în conformitate cu cerințele legale în vigoare aplicabile;
-participă la inspecțiile/controalele autorităților abilitate în domeniul SSM, facilitând controlul activității și prezintă documentele și informațiile solicitate;
-urmărește realizarea măsurilor impuse de autoritățile de control și realizează raportările și comunicările necesare;
- efectueaza cercetarea accidentelor de munca si obtine avizarea PV de cercetare si FIAM;
Se ofera: mediu de lucru profesionist, salariu si bonusuri atractive, bonuri de masa, prime de Craciun, Pasti, etc.

Pentru preselectie, va rugam sa ne oferiti informatii preliminare pe urmatorul link.

Când am realizat primul pas, în 2004, nici nu ne imaginam cum va arăta anul 2024. Acum stim! Și pentru că ne-am deschis aripi, vrem să ne dezvoltăm.

TQM Group este serviciu extern abilitat ssm-psi, oferind si alte servicii clientilor: resurse umane, formare profesionala, gestiunea deseurilor. Face parte din grupul cu acelasi nume, cu o expertiza de peste 20 ani in domeniu si avand peste 4000 de clienti din toate zonele tarii.

Publicat 17 Apr. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 17 Mai 2024